V opozici by pak skončily ČSSD a KSČM s 18 mandáty. Koalice by tedy měla rozdíl pouze jediného křesla. Je ale otázkou, jestli by se taková křehká koalice dokázala udržet. Povolební projednávání jsou v Jihlavě v plném proudu.

„Bylo by to 19 článků v celém řetězu. Tyto články by musely být nesmírně pevné, proto budeme debatovat o tom, zda by byla pevnost řetězu dostatečná na to, aby fungoval a vydržel celé období,“ vyjádřil se současný jihlavský primátor a zároveň lídr ODS Jaroslav Vymazal. „Na druhou stranu je to vždy o lidech a ČSSD může disponovat koaličními lidmi, nebo nemusí. Je otázkou, kdo zaČSSD bude jednat a jaké jsou jejich představy,“ dodal Vymazal.

Bude jedno křeslo stačit?

Jednání ODS s ČSSD se uskuteční dnes v sedmnáct hodin. Cílem ČSSD je vytvořit smysluplnou koalici. Podle sociálních demokratů by koalice ODS s ostatními stranami kromě komunistů neměla pevnou půdu pod nohama.

„Koalice o 19 lidech nemůže nic prosadit. Jeden zastupitel by chyběl, a hned je zle. Podle mě toto není šťastné řešení, nevedlo by to k dobré vládě,“ řekl lídr ČSSD Rudolf Chloupek. Ten se zatím nebrání koalici se stranou TOP 09 a překvapivě ani s ODS. „Je to předčasné, ale nevylučujeme ani jednu možnost. Jedna z nich z našeho pohledu musí nastat,“ doplnil Chloupek.

Pro TOP 09 se jako nejlepší spojenec zatím jeví ODS, KJ a KDU­ČSL. Klade si však podmínku, nechce spolupracovat s komunisty. „Z hlediska politické ideologie je nám tato koalice nejbližší, avšak v komunálních volbách nehraje tak velkou roli. Záleží na tom, co nám která strana nabídne. Máme však jednoznačnou podmínku, odmítáme jakoukoli spolupráci s KSČM,“ prozradil lídr TOP 09 Martin Fiala.

Podle komunistů se v letošních volbách ukázalo, že Jihlava není zcela pravicová, jak se doposud zdálo. „Sestavit však levicovou koalici zatím není příliš reálné. Dnes budeme jednat s ČSSD,“ informoval Pavel Šlechtický (KSČM).

Ani KJ se spolupráci s ODS nebrání. I podle ní však bude spojenectví hodně těsné. „Nejblíže máme k ODS. Kdyby bylo o dva mandáty navíc, byla by situace lepší, jde však hlavně o Jihlavu a šikovné lidi, strany politiku dělat nebudou,“ prozradil Jaroslav Vaněk (KJ).

O koalicích strany nejspíše rozhodnou již tento týden. Ustavující zastupitelstvo by se podle prvotních informací mělo v Jihlavě sejít již 3. listopadu.