Galvanovna vybudovaná v Rantířově je už od roku 2015 předmětem sporu obce, firmy i různých úřadů. Obec Rantířov se soudila s jihlavským magistrátem a obvinila ho z pasivity. Krajský soud tvrzení obce Rantířov původně potvrdil. Jihlava však podala kasační stížnost a domáhala se zrušení rozsudku Krajského soudu v Brně, což se nyní podařilo.

Nejvyšší správní soud v dubnu 2024 rozhodnutí krajského soudu v Brně zrušil a dal za pravdu jihlavským úředníkům. Nečinní nebyli a jednali správně.

Ilona J. na lavici obžalovaných u Krajského soudu v Brně.
Vražda kojence v Jihlavě: Obžalovaná v slzách popírá vinu a úmysl

„Od začátku jsme tvrdili, že vedeme řízení o odstranění stavebních úprav ve stávající galvanovně, nemohli jsme zahájit řízení o odstranění celé stavby, ale pouze o odstranění změn, které se dělaly v hale,“ vysvětlil vedoucí stavebního úřadu v Jihlavě Michal Jarco.

Ve složitém mnohaletém sporu o stavební úpravy v hale rantířovské galvanovny bylo od roku 2021 vedeno řízení o odstranění stavebních úprav stávající haly. V roce 2022 bylo zahájeno na základě rozsudku krajského soudu řízení o odstranění stavby automatické linky umístěné ve stávající hale. Proto bylo následně přerušeno řízení z roku 2021. Řízení ve dvou stejných věcech totiž nelze vést.

V Jihlavském tunelu mohou jet řidiči maximálně šedesátkou.
Chystá se uzavírka jihlavského tunelu. Víme, kdy tudy neprojedete

„Krajský soud však na základě žaloby obce rozhodl, že jsme v řízení z roku 2021 nečinní. Proti tomuto rozsudku jsme proto okamžitě podali kasační stížnost. Naší stěžejní argumentací bylo, že ve věci odstraňování linky rozhodně nejsme nečinní, že je o ní rozhodováno v řízení z roku 2022. V tom řízení jsme postupovali razantně a bez jakýchkoliv průtahů. V řízení o odstranění z roku 2021 už ale nebylo o čem rozhodovat a je potřeba jej už pouze formálně ukončit,“ vysvětlil postup jihlavského stavebního úřadu jeho vedoucí Michal Jarco.

Kam vyrazit v sobotu a v nedělí? Tipy na víkend na Jihlavsku. S vínem v ruce zapletou máj v Jihlavě, otevře Silo

Zdroj: Deník/Martin Singr