Magistrát již loni na podzim umožnil parkovat v neděli dopoledne blízko jihlavských kostelů zdarma. „Tyto plochy mají prioritně sloužit hůře pohyblivým lidem, navštěvujícím pravidelné nedělní mše,“ vysvětlil opatření radní Petr Piáček.

Tehdy šlo o plochy, které bývají v tuto dobu volné, tedy parkoviště před hlavní poštou na Masarykově náměstí, několik stání v Joštově ulici a část ulice Jana Masaryka.

Parkoviště před nemocnicí bývá často plné. Další řidiči pak musí čekat, až někdo odjede.
Parkování v okolí jihlavské nemocnice je bez pravidel. To se změní

Další změny nechtěla radnice dělat dříve, než bude mít data z auta s kamerami, které jezdí po městě a monitoruje situaci. Teď nastal ten pravý čas.

Nyní už jsou lze říct, že na plochách fungujících v oranžovém a fialovém režimu místo v neděli je, bývají obsazená z dvaceti, třiceti procent. „Prostor pro bezplatné parkování v neděli v centru města vidíme,“ potvrdil primátor Petr Ryška.

Nepůjde ale o bezplatné parkování všude. „V některých zónách v modrém režimu je naplněnost v neděli na hranici, až osmdesát procent. kdybychom to udělali bezplatné, všem rezidentům bychom parkování zkomplikovali,“ vysvětlil Ryška, proč není možné udělat změnu celoplošně.

Parkoviště před hlavní poštou v Jihlavě.
Na mši do kostela bez poplatku: Jihlava zavádí nedělní parkování zdarma

Magistrát chce konkrétní změny oznámit během ledna, v praxi pak vše začne fungovat zhruba o dva měsíce později. „Než se ty informace zpracují, zadají se do aplikací, než se předělají systémy, osadí nové značky, tak to nějaký čas trvá,“ vysvětlil primátor.

Dále dojde na jaře k rozšíření modrých zón, půjde zhruba o oblast od Telečské ulice k Nemocnici Jihlava. Radnice si slibuje, že po zavedení pravidel se situace v oblasti zlepší, zaparkovat u nemocnice bývá ve všední dny dopoledne složité.

To je ono - auto, které bude v Jihlavě monitorovat nejen modré zóny.
VIDEO: Nové monitorovací auto vjelo do ulic Jihlavy. Podívejte se, jak vypadá

Na parkovném vybralo město v minulém roce kolem šestnácti milionů korun a podle primátora půjdou peníze zpět do dopravy. „Všechny prostředky, které jsou vybrané z parkování, se vrací zpátky do parkování, na zpevnění parkovacích ploch nebo na další dopravní opatření v oblasti, třeba na nákup parkovacích automatů,“ uzavřel.

Mohlo by vás zajímat: Lidé mohou jezdit vlakem na Vysočině za poloviční cenu, ale vůbec o tom neví

Zdroj: Deník/Martin Singr