Budova na východní dolní straně Masarykova náměstí číslo 18 je ve vlastnictví města a ačkoliv je přízemí využívané, byty v patře zejí prázdnotou. A to by se mělo změnit. Byl již proveden stavebně historický průzkum a zpracovaná projektová dokumentace ve fázi studie. Radní aktuálně schválili další postup prací.

„Měli jsme tři možnosti využití objektu – jedna varianta byla využití pro byty, druhá pro kancelářské prostory a třetí plně komerční prostor, tedy penzion či hotel,“ vysvětlil náměstek primátorky Petr Laštovička (ODS) a pokračoval: „Rozhodli jsme se, že v přízemí budou komerční prostory jako třeba současná kavárna. Jen uděláme některá vylepšení. V prvním, druhém a třetím patře by potom byly metráží nadprůměrné byty pro potřeby města.“

Dle vedení Jihlavy se bude jednat o byty pro významné osobnosti určené k bydlení, ne pouze na krátkodobý pronájem. „Nebudeme krajským ředitelům institucí v Jihlavě nabízet 1+1 se záchodem na chodbě, ale byt, který je toho hodný,“ prohlásil Laštovička. Jedná se celkem o pět bytů, z nichž některé jsou i menší. Dříve je pronajímal jihlavský odbor správy realit. „Šest let jsou ty byty prázdné. Ten prostor tím celkově trpí,“ podotkl Laštovička.

„Rozhodli jsme se prosazovat byty, protože na hlavním náměstí byty chybí. Je to způsob, jak oživovat centrum města,“ uvedla primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava). Očekává se, že o ubytování v centru bude zájem, pronajímatel vzejde z výběrového řízení. „Město bude schopné zohlednit společenský význam dané osoby pro rozvoj města,“ dodal další náměstek primátorky Vít Zeman (Žijeme Jihlavou – TOP 09).

Kdy rekonstrukce proběhne však zatím není jasné, město zatím nemá ani projektovou dokumentaci druhého a třetího stupně. „Kdy najdeme v rozpočtu města peníze pro rekonstrukci je nyní hodně předčasná otázka. Předpokládaná hodnota investice by byla kolem čtyřiceti milionů korun a při tržním nájemném by byla návratnost kolem patnácti až osmnácti let,“ vysvětlil Laštovička.