Názory ve městě se různí. O tématu budeme diskutovatv rámci programu Dne s Deníkem v úterý 16. června v jihlavském City Parku. Pozváni jsou zástupce vedení města Jihlavy, představitel dopravního podniku a zástupce opozice na jihlavské radnici. Program začíná v 15 hodin, samotná diskuse přijde na řadu zhruba v 15.20 hodin.

V minulých dnech jsme se už ptali na názory lidí v ulicích Jihlavy. „Městskou dopravou jezdím, protože nemám auto. A i kdybych ho měla, stejně bych s ní jezdila. Práci a domov mám totiž v blízkosti zastávky, takže mi to vyhovuje,“ poznamenala Jana Pavlíková z Jihlavy. „Do centra Jihlavy jezdím každý den do práce autem a s parkováním mám potíže,“ povzdechl si naopak Tomáš Růžička z Třebíče. „Dříve jsem parkoval na neplaceném parkovišti v Křížové ulici, nedávno ho ale zrušili. Když mám čas, jedu do City Parku. Většinou ale musím zaparkovat na náměstí a zaplatit si za to dost peněz,“ dodal Růžička.

Investice hlavně do nových parkovišť

„Myslím si, že by se mělo investovat především do městské hromadné dopravy,“ míní ředitel Dopravního podniku města Jihlavy Josef Vilím.
„Pokud budou lidé městskou dopravu více využívat, nebudou tolik potřebovat parkoviště,“ doplnil Vilím.

Naopak náměstek primátora Jihlavy Radek Vovsík by se spíše přikláněl k větší podpoře výstavby parkovišť. „Podle mého názoru by se měly dávat finance do obou oblastí. Ale pokud bych měl vybrat jenom jednu oblast, zvolil bych parkování. Protože podle sociologického průzkumu jihlavské občany jednoznačně pálí tato otázka,“ vysvětlil Vovsík. Alespoň částečným řešením s nedostatkem parkovacích míst by mohl být parkovací dům u Billy.
Ten by mohl nahradit parkoviště, které bylo uzavřené v Křížové ulici.

Teď pracují analytici

V dubnu zastupitelstvo města Jihlavy schválilo záměr výstavby. „Nechali jsme si také zpracovat analýzu, kterou nám budou zástupci specializované firmy prezentovat koncem června,“ doplnil náměstek primátora Vovsík. Vedení města potom vypracuje návrh a po prázdninách zastupitelé rozhodnou o tom, jak se bude postupovat v této věci dál. „Stavba parkovacího domu bude trvat alespoň rok a půl. Pokud budu velký optimista, řeknu, že by se mohl otevřít už v roce 2010. Ale viděl bych to spíš až na rok 2011,“ doplnil Radek Vovsík.

Magistrát by chtěl postupně přidávat parkovací plochy také na sídliště. S budováním míst pro auta začal na Královském vršku.

NOVINY NA CESTÁCH

Do jihlavského City Parku se přesune po pondělním programu v Moravských Budějovicích mobilní redakce Deníku. Program na pasáži obchodně–zábavního centra začíná v úterý 16. června v 15 hodin, potrvá dvě hodiny a jeho součástí bude kromě soutěží, pěveckých a hudebních vystoupení také setkání se známou tváří ze televizní obrazovky. Hostem pořadu má být moderátor pořadu „Souboj v těžké váze“ na TV Prima, výživový specialista Petr Havlíček. Do City Parku jsou také na diskusi o dopravě a parkovištích v Jihlavě pozváni náměstek primátora Radek Vovsík a opoziční zastupitel Pavel Šlechtický. Diskuse začne v City Parku podle naplánovaného programu v 15.20 hodin.