Proto radnice svolala na pondělní odpoledne veřejnou tiskovou konferenci, na kterou kromě novinářů zavírali i zástupci veřejnosti. Náměstek primátorky Petr Ryška vyjmenoval, co vše radnice pro majitele pozemků udělá – nabídla, že zaplatí ploty včetně branek, průchodky pod cyklostezkou pro přístup k řece a peníze dá i na zeleň, tedy stromy na zahradách.

Ze zhruba devět set metrů dlouhé cesty mají mít pochopitelně hlavní profit lidé jezdící na kole. Ti teď využívají Helenínskou nebo Polenskou ulici, ani jedna není bezproblémová. „Zvýší se bezpečnost cyklistů, v ulici Polenská došlo k několika nehodám, byly to kolize cyklistů a auty nebo s autobusy. Mohli bychom cyklisty posunout do bezpečného koridoru podél řeky,“ řekl Ryška.

Následně si vzal slovo jeden z majitelů domků u cyklostezky Jan Kružík, který během celé akce komunikoval s vedením města velmi aktivně. Zajímalo ho, jestli bude cyklostezka bezpečná, když bude zrovna u jeho pozemku hned vedle cesty dvoumetrový sráz nad vodní hladinou. Ryška s tímto tvrzením nesouhlasil.

Na Vysočině chybí pětasedmdesát policistů. Všechna oddělení mají mírné podstavy. Ilustrační foto.
Na Jihlavsku chybí policisté, v celém kraji dohromady pětasedmdesát

Další námitka z řad veřejnosti byla, že koryto potoka padesát let nikdo nečistil. S tím Ryška souhlasil, nicméně dodal, že po vybudování cyklostezky se pracovníci Povodí Moravy dostanou k řece a budou mít možnost tok upravovat. „Vy se smějete, myslíte si, že to tak nebude. Když to tak bude, přijdete a omluvíte se mi,“ zeptal se vzápětí v reakci na výraz jednoho ze zástupců veřejnosti.

Podobná situace pak bude s plánovanou opravou kanalizace. Když budou mít dělníci přístup z nové cyklostezky, práce se zahrádek dotknou podstatně méně, než když za ploty nic nebude.

Strach z velké vody na jednu stranu radnice chápe, ale na druhou stranu nemůže povodí dělat více než to, co udělalo – obeslalo vlastníky, kteří údajně uměle navýšili břehy na druhé straně řeky, aby tyto navážky odstranili. Podle Ryšky nebude v případě záplav situace v lokalitě po vybudování cyklostezky diametrálně odlišná než nyní.

Na přetřes přišla i otázka, jestli by nebylo lepší vést cyklostezku úplně jinudy. Polenskou ulici ale není možné rozšířit. „Potřebujeme cyklisty z Polenské dostat. A tohle je ta nejlepší cesta,“ shrnul Ryška. „To říkáte vy. My si myslíme něco jiného,“ ozvalo se z publika. Libor Kouba z investičního oddělení zopakoval, že veřejnost měla možnost podat námitky. Těch přišlo ve stanovené lhůtě ani ne deset. Řešila se pochopitelně i Helenínská ulice, kterou budou zřejmě lidé ze sídliště Březinky využívat i nadále. Ani tam není úplně bezpečné kličkovat mezi zaparkovanými a jedoucími auty.

Dominantou Zhoře je kostel svaté Markéty.
Starosta Zhoře: udělali jsme hodně práce, která na první pohled není vidět

Pokud však vznikne zamýšlená cyklostezka, odpadne pro cyklisty nutnost překonávat nemalé převýšení. „Jsme na Vysočině. Cyklisté nemusí jezdit po rovině, můžou do kopce,“ usoudil kritický hlas z veřejnosti. „To takhle budeme říkat rodinám s dětmi? Nebo starým lidem? Nebo všem koupíme elektrokola,“ odpověděl otázkou Kouba, kterého podobný názor viditelně nadzvedl.

Celá problematika se týká zhruba stovky pozemků, kolem třiceti jich bude s cestou přímo sousedit. Někteří zahrádkáři se již dnes bojí, že jejich pozemky ztratí hodnotu. Na cyklostezku se totiž běžně nesmí autem a dva dni v měsíci, na které by se dala vyjednat výjimka, prý nebudou stačit.

Ryška následně připustil, že se může stát, že dvě stě metrů inkriminovaného úseku cyklostezky nevznikne. Představa, že se tam budou cyklisté brodit blátem a nadávat zahrádkářům, se mu nelíbí.

Cyklosteka Mlýnská – Helenínská

- Jde o 900 metrů dlouhý úsek, který cyklisty odvede z nebezpečné Polenské ulice.

- Hovoří se o ní od roku 2010, letos na jaře začala přípravy kácením stromů.

- Po kritice místních byla příprava zastavena a město se snaží se zahrádkáři domluvit.

Pak se postavil další z návštěvníků z řad veřejnosti a vstoupil do probíhající debaty. „Nezlobte se na mě, ale to se nedá poslouchat. Vy tady hájíte své pohodlí, ale bavíme se o tom, jestli tam ta cyklostezka smysl má a jestli bude sloužit všem obyvatelům města. Možná přijdete o trochu klidu, ale vždyť to kolo nic nedělá. Kdyby tam jezdili auta, tak budiž,“ řekl. Stal se ovšem terčem nesouhlasu z vlastního tábora. „Říkáte pěkný nesmysl. Hluk to dělá a zničíte něco pěkného, to je vám jedno,“ odpověděl mu jiný hlas.

Další ohlas byl pak podstatně ostřejší. „Hájíš své kamarády, které máš na radnici,“ ozvalo se. Záhy ale Ryška i stále stojící muž z veřejnosti popřeli, že by se znali.

Ryška se pak snažil mírnit vášně a uznal, že kus přírody vezme za své, ale klady podle něj převažují. Zopakoval, že radnice může pro místní udělat hodně, ale názory zahrádkářů jsou často protichůdné. Například na pondělním setkání se dozvěděl, že většina z nich plot od radnice vybudovat nechce. „Já vím, že máte sílu to prosazovat,“ nenechal si jeden z hlasitých kritiků vzít svůj pohled na věc. „Já mám spíše zodpovědnost než sílu,“ uzavřel náměstek svůj pohled na celou věc.

Debata, která začala ve tři hodiny odpoledne, nebrala konce a mluvčí radnice Radovan Daněk se snažil vše směřovat ke konci. Setkání původně plánované na hodinu totiž svůj časový rámec značně překročilo. „Máme dvacet dva minut přesčas,“ poznamenal. Dočkal se odpovědi, že on má přesčas, ale veřejnost je tam ve svém volnu. Reagoval, že jde o přesčas tiskové konference a od pěti hodin je v místnosti další akce. „My jsme vás zvolili, to je další věc,“ byl konec slovní přestřelky s jedním z kritiků z řad veřejnosti.

Následně se pak Daněk omluvil, že zvýšil hlas. „Z pozice novináře, který patnáct let dělal v televizi, musím říct, že nikdy nenajdete názor, který vyhovuje všem. To neexistuje,“ vysvětlil přítomným. „Město se nějak rozvíjet musí a takové projekty tu budou. A když ne teď, budou tu za další roky,“ naznačil do budoucna.