Dubnové Velikonoce, květnové stavění, zaplétání a kácení májky doprovázené jarmarky nebo červnový Eurojack či Piknik v parku. Žádná z těchto akcí letos nebude.

„Nechceme nechat nic náhodě. Nemyslím si, že ani po uplynutí třiceti dnů, na které byl nouzový stav vyhlášen, budeme moci ihned skočit do normálního života,“ řekla primátorka města Karolína Koubová (Fórum Jihlava). Připomněla, že pandemie bude podle odborníků trvat až čtyři měsíce.

Pošlou peníze do nemocnice

Radní Jihlavy se také rozhodli podpořit nemocnici částkou padesát tisíc. Ta by měla jít na nákup plicních ventilátorů

Nemocnice Jihlava totiž bude do těchto přístrojů investovat čtyři miliony. Nakupuje přitom dva typy, základní verzi za půl milionu korun a druhý dražší typ za zhruba milion. Vedle radnice může přispět i veřejnost, číslo transparentního bankovního účtu je 86-277 440 0277/0100, jako variabilní symbol je vhodné uvést číslo 9999.

Ředitel nemocnice Lukáš Velev vysvětlil, že rozhodně nechce šířit paniku, je ale třeba být připraven. První dobrovolní dárci se již ozvali, patří mezi ně například firmy Patrol a Jipocar, které už poslaly každá sto tisíc korun. O navýšení padesáti tisíc od města mohou následně rozhodnout zastupitelé.

Jedna školka stačí. Z 1900 dětí jich pět není doma

Od pondělí 23. března zůstane v krajském městě Vysočiny otevřená jen MŠ Erbenova, která je nejblíže Nemocnici Jihlava. Rodiče dětí v ní jsou většinou zdravotníci a záchranáři.

Jihlavští radní kvitují, že rodiče dalších dětí využívají alternativních možností vzdělávání předškolních dětí. O tři dosud fungující školky není velký zájem, dohromady by v nich v pátek 20. března mělo být pět dětí. Celkový počet předškoláků v Jihlavě je přitom devatenáct set.

Takto by mělo náměstí vypadat podle architektů z MCA ateliéru.
Jihlavané se o revitalizaci náměstí nic nedozvěděli

Dle primátorky Karolíny Koubové (Fórum Jihlava) je radnice připravena v případě potřeby okamžitě provoz mateřských škol opět rozšířit.

Ulicemi budou znít nouzová hlášení

Dvakrát denně bude městský rozhlas v Jihlavě upozorňovat na hygienická opatření a připomínat důležitá telefonní čísla. Je to další komunikační kanál, který může radnice v současné situaci využít.

Hlášení poprvé zazní v pátek 20. března a bude ve třech jazycích, vedle českého také v ruském a anglickém. „V pátek zasedá znovu městský krizový štáb, který bude mimo jiné jednat i o tom, že bychom hlášení mohli případně rozšířit po vesnicích, městysech a menších obcích na Jihlavsku,“ doplnil mluvčí města Radovan Daněk.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník