„Každý exemplář je posuzovaný individuálně, a důvody se nedají zobecňovat,“ vysvětlil Vladimír Másilko z odboru životního prostředí.

Naposledy město pokácelo ve čtvrtek čtyři břízy na sídlišti na Březinkách. Důvodem byla alergie právě na tuto dřevinu. Rodina bydlící v těsné blízkosti sanovaných bříz prokázala lékařským potvrzením silnou alergii právě na jejich pyl.

„Dvě ze skácených bříz měly významnější narušení statiky s výrazně zhoršeným zdravotním stavem. Takže by musely být do následujících dvou tří let stejně odstraněny,“ podotkl Vladimír Másilko.

Podobný osud čeká také douglasku z čeledi borovicovitých u panelového domu Březinova 2. Příčinou jejího kácení je v minulosti špatně zvolené místo výsadby.

„Kmen je od panelového domu vzdálený asi čtyři metry a průmět koruny je dvanáct metrů. Z toho tedy vyplývá, že v současné době jsou větve douglasky v permanentním kontaktu s fasádou domu,“ uvedl Másilko.

Přímo vedle tohoto „problémového stromu“ roste další douglaska, jejíž statické poměry jsou sice zhoršené, ale pro zlepšení její provozní bezpečnosti lze do její koruny umístit dynamickou vazbu a prozatím ji na stanovišti ponechat.

Ještě v tomto jarním období by měla proběhnout pěstební probírka asi šedesáti stromů na sídlišti Demlova. Místní správa zeleně chce v této lokalitě zkvalitnit porost odstraněním konkurenčních dřevin.

Každý člověk má na kácení stromů jiný názor. Většinou ale nechápou, proč musí jít zeleň z jejich okolí pryč. „Stromy na našem sídlišti jsou potřeba. To, že se kácí, mě docela zaráží, ale zřejmě už jsou staré. Byla bych ale pro, aby se vysadily nové, které nahradí ty pokácené,“ vyjádřila se obyvatelka sídliště Demlova Dana Piklová.

„Všiml jsem si, že se stromy kácí. Některé nám stínily do oken, takže jsem spokojený,“ míní Vladimír Koutný ze sídliště Březinova.

O připravovaném kácení stromů správci informují místní formou letáčku. „Lidem je dán tak prostor k vyjádření, ale často se stává, že obyvatelé nevyužijí možnosti setkat se se zaměstnanci správy a nenechají si důvody kácení vysvětlit předem,“ pokrčil rameny Másilko.

Kromě kácení dojde samozřejmě ale také k výsadbě nových stromků. „Zde však komplikuje situaci především velké množství inženýrských sítí a jejich ochranných pásem. Velice smutný je také nárůst vandalismu na nově umístěných výsadbách,“ konstatoval Vladimír Másilko.