Román o silném poutu mezi filmovým komikem Charlesem Chaplinem a státníkem Winstonem Churchillem bude lidem v jihlavské městské knihovně číst herec František Mitáš. Tento román Dva pánové na pláži napsal Michael Köhlmeier.

V přednáškovém sále brány Matky Boží mladý herec Štěpán Tuček přečte román Vůle vlámského dramatika Jeroena Olyslaeerse. Příběh vypráví o válce a o okupovaných Antverpách, které ovládá násilí a nedůvěra.

Text o výšlapech do hor samotářského chemika střídajícího v šedi Milána svůj vztek na na celý svět si veřejnost bude moct vyslechnout ve zkušebně HDJ v podání herce Stanislava Gerstnera. Jedná se o italský a světový bestseller Osm hor spisovatele Paola Cognettiho.

Čtvrtým zapojeným místem je kavárna Kafárie v jihlavské Křížové ulici. Novelu Má inkoustová léta spisovatelky Jany Hejkrlíkové tam bude veřejnosti předčítat herečka Lenka Schreiberová. Autorka v knize s humorem popsala své vzpomínky na bochovické prázdniny a na romskou kulturu.

Projekt Noc literatury organizují Česká centra od roku 2006. „Letos se koná ve více než padesáti městech České republiky a třiceti městech v zahraničí,“ dodala Frajová. Vstupné se neplatí.