Ty mohli obyvatelé těchto jihlavských sídlišť potkat u svého domu v úterý. Do Jihlavy totiž dorazila komise jubilejního patnáctého ročníku soutěže Cesty městy vyhlašované Nadací Partnerství.

„Zajímáme se například o to, jak nové řešení prospělo chodcům a cyklistům, jak přispělo k bezpečnosti a jak zapadá do koncepce návaznosti. V Jihlavě je snaha o síť cyklostezek, které na sebe navazují, i to nás velmi zajímá," vyjádřil se Petr Šmíd, člen hodnotící komise a zároveň projektový manažer Nadace Partnerství.

Jihlava se se svojí revitalizací sídlišť Březinova, Na Kopci a Demlova probojovala mezi pět nejlepších projektů z Vysočiny a také Jihočeského kraje.

Revitalizaci sídliště Demlova si pochvaluje i její obyvatelka Kateřina Dobrovolná. „Líbí se mi, že ten, kdo to vymýšlel, respektoval cestičky, které si tady lidé za ta léta jako zkratky vyšlapali a vydláždil je, zpočátku jsme nadávali na rozkopání, ale teď jsme spokojeni," řekla Dobrovolná.

Mezi projekty, které soupeří s Jihlavou, patří stavební úpravy ulice Rašínova v Humpolci, přestupní terminál v Třebíči, úpravy dopravního režimu v centru Třeboně a také protipovodňová opatření a revitalizace nábřežní zóny pravého břehu řeky Lužnice v Táboře. Cílem soutěže je zviditelnit a odměnit kvalitní dopravní řešení realizovaná ve městech a obcích České republiky, která se mohou stát inspirací pro ostatní.

„Letošní patnáctý ročník soutěže je unikátní v tom, že samotná soutěž se rozrostla v platformu pro chytrá dopravní řešení, která má městům a obcím poskytovat také vzdělávání a inspirační databáze příkladů dobré praxe a odborníků z oboru," řekl Šmíd. Slavnostní vyhlášení letos proběhne v úterý 20. září při příležitosti Evropského týdne mobility.