Do hodně speciálního lesa pomyslně hledí organizátoři unikátní soutěžní přehlídky, která se v polovině června už potřetí vrátí do Jihlavy. Již teď se krajské město těší na aktéry Eurojacku, této pozoruhodné dřevorubecké „formule 1". Vedle svalnatých opálených chasníků bude ovšem hrát důležitou roli také dřevo.

Ani jihlavský díl tohoto soutěžního dřevorubeckého seriálu se totiž neobejde bez speciálního dřeva, které v těchto měsících a týdnech roste kdesi v Rakousku. „Je to tak. Kulatinu, kterou potřebujeme pro samotné závody, konkrétně pro disciplíny ležící kmen a ruční pila, dovážíme z Rakouska," potvrdil za jihlavské spolupořadatele Eurojacku Vladimír Másilko.

Důvod je ten, že právě dřevo z Rakouska, jedné z kolébek dřevorubeckého sportu, zajišťuje co možná nejlepší a nejregulérnější podmínky pro závodníky. A podmínky srovnatelné s těmi, jaké mistři s pilami a sekerami v rukou nacházejí na jiných místech v Evropě, kde se seriál soutěží dřevorubců od jara do léta koná. „Co si budeme povídat, Rakušané jsou v oboru zpracování dřeva přece jen pořád dál než my. A k dispozici mají všude i špičkovou techniku na požadovanou úpravu kmenů, takže dovoz dřeva od našich jižních sousedů není o nic dražší, než kdybychom ho kupovali doma v České republice," poukázal Másilko.

Vzácný a důležitý náklad zamíří z Rakouska na Vysočinu těsně před konáním jihlavských závodů, tedy kolem 10. června. A na přepravním kamionu se bude mít skoro jako v bavlnce. Kulatina, která je určena pro samotné závody, se přepravuje zabalená v potravinářské fólii, požadavky na její uložení a uchovávání jsou velice přísné. Podobně se s ní bude manipulovat i ve dnech 14. a 15. června, kdy se jihlavské závody seriálu Eurojack 2014 na osvědčeném místě v areálu amfiteátru na Heulose uskuteční. „Na uchování dřeva v potravinářské fólii mají zájem i samotní závodníci. Vlhké dřevo se totiž řeže lépe než dřevo suché a při takovéto špičkové soutěži může tahle okolnost hrát důležitou roli," vysvětlil zkušený jihlavský organizátor. I proto se topoly a borovice, které Rakušané na jihlavskou přehlídku pošlou, budou porážet jen několik dní před samotným Eurojackem, tedy s nějakým desetidenním, maximálně čtrnáctidenním předstihem.

Pomocný materiál, rovněž ve formě dřevěné kulatiny, dodá Správa městských lesů Jihlava, jeden z partnerů jihlavských závodů a generální sponzor přehlídky elitních dřevorubců. Loni tak na Eurojacku skončilo sedm třímetrových kulatin o průměru 35 centimetrů, které byly využity při královské disciplíně springboard, a 130 kusů metrové smrkové kulatiny o průměru mezi osmnácti a dvaceti centimetry pro disciplínu označovanou jako létající disky.

Očekávané tři desítky startujících závodníků by o práci v lese mohly vyprávět dlouhé hodiny. A bylo by to vyprávění pestré, neboť by se vedla řeč o lesích německých, švýcarských, rakouských, francouzských a českých, ale třeba i o rumunských. „Drtivá většina účastníků seriálu dřevorubeckých závodů Eurojack se prací v lese nebo zkrátka prací s pilou a sekerou nebo i s další lesní technikou živí a všichni z tohoto prostředí vyšli," připomenul Másilko.

Ten potvrdil, že právě Středoevropané s Francouzi a Švédy patří k tradičním účastníkům seriálu, byť to zkoušejí i jinde. „V Jihlavě se objevil i Rumun Botond Nagy, ale nejsilnější výpravy jezdí každoročně z Rakouska, Německa a Švýcarska," doplnil.

Právě v těchto zemích je dřevorubecký sport nesmírně populární, tradice delší než tři desetiletí je znát. Však také do Jihlavy se už naučily doprovázet závodníky, reprezentující tyto tři silné alpské státy, početné a hlasité fankluby.

Fandit se už naučili i Češi, kdo v minulých dvou letech do hlediště jihlavského amfiteátru zavítal, musí tato slova potvrdit. A jihlavští pořadatelé se rychle naučili novou soutěž organizovat. „V roce 2012 jsme získali ocenění za nejlepší organizaci závodu v tehdejším ročníku Eurojacku," pochlubil se jihlavský organizátor.

Všichni tři partneři, jimiž jsou Magistrát města Jihlavy, Správa městských lesů Jihlava a organizace Timber zz7, letos chystají jihlavský díl Eurojacku nejen na základě zprostředkovaných, ale také vlastních zkušeností.

Rozpočet dvoudenních dřevorubeckých závodů je ve výši zhruba 450 tisíc korun, každý z partnerů se podílí zhruba třetinou. „Musíme uhradit účastnický poplatek, který činí 1 500 euro, a price money pro závodníky. Závodníkům hradíme dále ještě ubytování a stravování. Každý ovšem cestuje na vlastní náklady," poodhalil Másilko rozpočet a financování soutěže.

Naopak necelé čtyři desítky lidí, kteří jihlavský Eurojack organizačně, technicky nebo jako rozhodčí zajišťují, musí počítat s prací ve svém volnu. Odměnou jim pak je třeba to, že se účastní doprovodného programu, který bude mít i letos prověřenou podobu. „Opět se uskuteční koncert a přehlídka malých pivovarů Jihlavské pivní pábení," doplnil Másilko.

Ještě než se letošní jihlavský Eurojack přiblíží, bude muset tým pořadatelů zajistit pro aktéry vzácná potištěná trička. „Tahle trička se nikde neseženou, dostanou je pouze závodníci, pořadatelé a rozhodčí," poukázal na jednu ze zajímavostí soutěže Másilko.