Jihlavany nejvíce zajímá osud rozpracovaných zakázek ve městě. „Co se týká křižovatky a parkoviště u ONA, je otázka několika dní, kdy tam PSJ skončí. Řešíme s právníky správné vypořádání, aby dostaly odpovídající peníze za provedené práce. Nikdy dříve jsme podobnou situaci neřešili,“ uvedl náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD).

Cyklostezku R08 v Pávově měla stavět dceřiná firma PSJ, Alpine Bau. Tu na sklonku srpna skoupila společnost Porr, která přebírá i tuto zakázku. Potrvá ale prý do března, než se dořeší právní náležitosti. „Nejdůležitější je pro nás Sokolovská ulice, která je překopaná. Do 14 dní by měl být tunel zahrabán a ulice zprůjezdněna,“ slíbil Výborný. U staveb, které již byly dokončeny a běží u nich záruční lhůty, by problém být neměl.

„Mrzí mě, že vedení společnosti městu nic neřeklo. Očekával bych za ty roky, kdy město dalo PSJ velké zakázky, že vztah bude rovnovážný,“ přiznal Výborný jisté zklamání.

Při jízdě zručnosti ukázali silničáři své dovednosti, mimo jiné museli co nejrychleji naplnit nádobu inertním materiálem.
Zima může začít, silničáři jsou připraveni

Vedení města si netroufá odhadnout, jak se bude dál vyvíjet situace v FC Vysočina, kde byl do loňského roku holding PSJ většinový vlastník a také generální sponzor. Nechce si ho ale brát pod svá křídla. „Pereme se o to, abychom sehnali partnera pro hokejovou Duklu a tady bychom si navyšovali podíl ve fotbalovém klubu? To rozhodně ne,“ řekl jasně Výborný.

Odlišná situace je u jiného sportovního areálu. „Do Teniscentra vložilo město pozemky a pokud by byly akcie za korunu nebo nějakou uznávací cenu, stálo by za to toto sportovní zařízení zachovat,“ dodal primátor Rudolf Chloupek (ČSSD).

Jisté ale je, že padají společné vize, které měly PSJ spolu s Jihlavou. Lávka přes Heulos nebo přestavba kláštera v centru tak jsou minulostí. „V zápise majetkové komise se objevilo, že PSJ Concrete žádá o převod nájmu. To vypadá, že budou chtít pokračovat pod jiným jménem,“ prozradil Výborný. „Ale nechci v tuto chvíli spekulovat,“ dodal jedním dechem.

Další osud holdingu PSJ i věřitelů, kteří mají pohledávky v řádech stovek tisíc, bude záviset na rozhodnutí soudu.

Ilustrační foto
V Jihlavě vrcholí sklizeň konopí, pracuje se ručně