I když se zpočátku zdálo, že zastupitelé o tomto tématu nebudou diskutovat a přistoupí rovnou k hlasování, příspěvek Vítězslava Schreka (ODS) nakonec rozvířil diskusi.

„Memorandum, ve kterém se mluví o porozumění a přátelské spolupráci, je pro mě v případě Čínské lidové republiky nepřijatelné. S Čínou nás spojuje rok 89, kdy bylo v obou zemích studentské povstání. U nás vedlo k demokratizaci a svobodě, kdežto v Číně bylo brutálně potlačeno armádou," začal rozpravu Schrek.

Matěj Kolář (Forum Jihlava) spolupráci s Čínou neodsoudil, podle něj se má Jihlava od Číny co učit. „Nicméně musím říct, že jsem kulturou a tradicí Číny zaujat. My se v Evropě považujeme za střed světa, ale proti Číně jsme kdesi na okraji. Jak se ale může padesátitisícové město jako Jihlava přátelit s tak velkým městem?" zeptal se na zastupitelstvu Kolář.

Město Wuhan má více než deset milionů obyvatel. Nachází se v provincii Hubei, která leží v centrální oblasti Číny. Provincie má 57,5 milionu obyvatel, v čele stojí guvernér. Právě Wuhan je hlavním městem.

Podle náměstka primátora Vratislava Výborného (ČSSD) Číňané na podzim loňského roku oslovili Kraj Vysočina a Jihlavu proto, že pro ně má výhodnou polohu. „Kraj Vysočina spolupráci podepsal, a tak se zeptali i nás, jestli by Jihlava jako krajské město podepsala spolupráci. Na téma jsme hovořili, ale nemohli jsme nic slíbit," řekl Výborný s tím, že na jaře byl Čínu navštívit. „Přijali nás velmi honosně. Zařídili nám setkání s investory. Hovoří se o myšlence zřízení konferenčího sálu pro 1 500 lidí. Když nás požádali, tak řekneme, my nechceme, vy jste z Číny?" dodal Výborný.

O partnerství přišla na zastupitelstvo diskutovat i veřejnost. „Mně se nelíbí, že je partnerství nevyvážené, padesátitisícové město se chce přátelit s městem, které má deset milionů obyvatel, to je dost zvláštní. V Číně není demokratický proces dokončen, je to stát, který neustále popírá lidská práva," vyjádřil se z řad Jihlavanů Patrik Priesol.

Osmadvacet zastupitelů ze 32 přítomných memorandum odsouhlasilo. Čínská provincie Hubei patří mezi nejvíce rozvinuté provincie v oblasti vzdělávání a vědeckého výzkumu.