Oslavy, které mohly být velkolepé, však letos nebudou. Respektive budou, ale za zavřenými dveřmi, a to ve čtvrtek 18. listopadu. „Z důvodu zhoršující se epidemické situace jsme se rozhodli, že oslavy se uskuteční pouze v rámci školy. Celý den jsme pojali jako projektový a žáci si ve všech hodinách připomenou něco z historie naší školy,“ uvedla ředitelka Andrea Frolíková.

Co u školy pak zůstane, bude pamětní deska. „Z dobových fotografií jsme zjistili, že původní základní kámen byl poškozen. Školníka Miroslava France tedy napadlo, že bychom k tomu krásnému 90. výročí mohli dát škole výjimečný dárek v podobě mramorové desky s nápisem Slavnostní otevření Jubilejní školy Dr. T.G. Masaryka v Jihlavě dne 30. srpna 1931,“ poodhalila ředitelka.

Základní kámen školy byl položen již v květnu 1929 a vlastní stavba začala v říjnu. O necelé dva roky později, v srpnu 1931, škola stála. Symbolicky byla věnovaná k osmdesátým narozeninám Tomáše Garrigua Masaryka a s jeho jménem je neodmyslitelně spjatá. „Třicátého srpna 1931 byla škola slavnostně otevřena jako Jubilejní národní škola Dr. T.G. Masaryka,“ uvádí historické prameny. U té příležitosti ministerstvo školství a národní osvěty škole věnovalo bronzový odlitek polopostavy T.G. Masaryka od sochaře Jana Štursy, jejíž originál byl umístěn v Parlamentě.

Testování dětí na covid. Ilustrační foto.
Základní škola v Třešti má přes čtyřicet pozitivních testů na covid

Masarykův pomník před školní budovou však 12. dubna 1938 německá mládež strhla. Ještě ten den odpoledne se vrátil na své místo. Třebaže následující školní rok začalo ve škole 278 českých a ani jeden německý žák, dlouho do školy nechodili. Třiadvacátého září při mobilizaci obsadili budovu vojáci a dva týdny se nevyučovalo. V dalším roce se střídavě učilo a neučilo, blížila se válka.

V květnu 1939 byla socha Masaryka politá asfaltem. Prvního června pomník opět někdo svrhl. K obnově už nedošlo. V srpnu 1942 dostali školu se vším vybavením Němci. „Předáním této budovy ztratilo české školství v Jihlavě svoji nejlepší budovu a nejlepší školní zařízení,“ uvádí kronika školy.

Jestli je škola nejlepší i v současnosti, si ředitelka Andrea Frolíková netroufá říct. „V Jihlavě je jedenáct základních škol a každá je jiná. Každá nabízí něco jiného,“ vysvětlila. Samozřejmě ji však těší, když vidí jít děti do školy s úsměvem. „Jsme zařízení, které pomáhá žákům nasměrovat jejich další kroky. Díky projektu C4PE vyškolení kariéroví poradci spolupracují s ostatními učiteli na kariérovém vzdělávání v rámci celého druhého stupně," poodhalila ředitelka.

Řidič kamionu - Ilustrační foto
Myslel, že srazil srnu. Kamioňák z Vídně ale u Stonařova přejel člověka

Ale zpět do historie. V září 1945 se žáci vrátili do své původní budovy a o pět let později byly v budově vedle první a druhé národní školy také mateřská a střední škola. Následně začal celodenní provoz družiny a v září 1957 chodilo do školy 1219 žáků. Byli rozdělení do dvaceti tříd na prvním a dvanácti tříd na druhém stupni.

Do začátku sedmdesátých let se z kapacitních důvodů v prvním až pátém ročníku vyučovalo na dvě směny. „Tyto počty žáků jsou pro mě naprosto nepředstavitelné. Už teď bychom potřebovali učebny, kabinety a tělocvičnu navíc,“ přiznává ředitelka s tím, že nyní chodí do osmnácti tříd 440 dětí.

Měnil se i název. 15. května 1955 byla škola přejmenována na 1. osmiletou střední školu československo-sovětské družby. V roce 1961 název poupravili na Základní devítiletou školu československo-sovětské družby. Toho se v srpnu 1968 pedagogická rada zřekla, o rok později však uznala nesprávný postoj.

Po revoluci se vrátily busty Tomáše Garrigua Masaryka i Edvarda Beneše, vrátil se i čestný název ZŠ T.G. Masaryka. Bustu prezidenta však na podzim 1998 z průčelí školy někdo ukradl. Pachatele se nikdy nepodařilo vypátrat.

V Jihlavě je třiadvacet zahrádek, poplatky za ně jdo do stovek tisíc.
Jihlava asi vrátí statisíce restauracím. Za předzahrádky. Chce, aby byly hezčí

Škola také drží tempo s nejmodernějším vývojem okolního světa. Už v létě 1999 měla internetové stránky. Na začátku nového tisíciletí prošla „Masaryčka“ několika většími rekonstrukcemi, nyní je mimo jiné bezbariérová. „Škola se výrazně proměnila. A musím říct, že k lepšímu,“ potvrdil Petr Šmergl z Jihlavy, který do zmíněné základky chodil na přelomu osmdesátých a devadesátých let.

Letos oslavy zkazil koronavirus, všichni však věří, že za deset let bude pandemie minulostí a oslavy sta let se uskuteční ve velkém stylu. „O historii, a v našem případě velmi bohatou, je potřeba pečovat a neustále ji budoucím generacím připomínat,“ je přesvědčená Andrea Frolíková. Jestli bude i v té době ve vedení školy, neumí říct. „Vidím obrovský kus práce, kterou jsme všichni odvedli a přeji si, abychom společně ještě nějaký čas vydrželi,“ usmála se však závěrem.