Doslova dechberoucí je bývalá vojenská kaple v objektu policejní školy v Tolstého ulici nedaleko autobusového nádraží. Budova vznikla v roce 1782 pro účely vojenské nemocnice. Tehdy stála na kraji Jihlavy, nyní je prakticky v centru, kousek od ní se staví nová Horácká multifunkční aréna. „V Čechách nebo na Moravě je taková kaple naprostý unikát,“ zdůraznil průvodce Marek Skřivánek.

Lesní kaple svatého Antonína na Rounku je oblíbeným cílem turistů i zamilovaných, ukrývá totiž ostatky svatého Valentýna a svatého Bonifáce.
Lesní kaple svatého Antonína na Rounku láká nejen zamilované

Z původních plánů vyplývá, že v budově neměla být kaple. Mělo jít o běžnou ubytovací místnost pro raněné vojáky. Malby na stěnách a na stropě jsou z roku 1916, tedy doby první světové války, a kombinují válečnou a církevní tematiku. „Potřeba obracení se k Bohu, kdy byli lidé ranění a doufali, že se uzdraví, byla silná,“ komentoval Skřivánek.

Místnost v současnosti policie využívá k slavnostním příležitostem. Přitom byla v minulosti využívaná jako skladiště, podlaha tam byla hliněná a chyběl lustr. „Díky tomu, že tady skoro nebylo vidět, to přežilo do dnešních dní,“ usmál se policejní ředitel Martin Souček.

Prohlídky kaplí

- organizace Brána Jihlavy pořádá komentované prohlídky s průvodcem nově to tří kaplí i na jiná zajímavá místa ve městě

- prohlídky začnou na jaře a budou na každou z kaplí samostatně

Další památka, kaple svatého Karla Boromejského, je zdobená ve vzácném slohu beuronské umělecké školy. Jde o specifický umělecký styl, který byl vyučován v ateliérech i v tvůrčích uměleckých dílnách v benediktinských klášterech. Kaple se nachází v budově někdejšího jihlavského sirotčince vedle parkoviště v Křížové ulici. Ten fungoval v letech 1886 až 1950. „Jihlava je boromejkám hodně dlužná, za těch sedmdesát let vychovaly celou generaci sirotků,“ řekl Skřivánek.

I nyní dům slouží zejména mladým. „Budovu využíváme jako domov mládeže, máme tady ubytovaných šedesát studentek. Kaple je přístupná pro všechny studeny a otec Bohdan Sroka tady slouží mše pro naše studenty i pro veřejnost,“ uvedla ředitelka Školy sociální u Matky Boží Kateřina Šimková.

Zdroj: Martin Singr

V minoritské kapli nedaleko Brány Matky Boží pak je ojedinělá gotická baldachýnová klenba. „Nádherně vidíme šesticípou hvězdu a v ní uvidíme ještě hvězdu pěticípou. Tady se zřejmě sešlo několik technik gotických mistrů,“ popisoval Skřívánek a dodal: „Je to v Čechách a na Moravě nejstarší takto udělaná gotická přetíňaná klenba.“

Neznamená to ale, že by bylo na co se dívat jen nad hlavou. „Bohužel nevíme, která to byla světice, má v ruce evangelium a druhá ruka je uražená,“ řekl Skřivánek směrem k soše v kapli a připomněl, že další tři světice jsou v dolní části kostela. Ten prošel v třicátých letech 18. století stavebnímu úpravami, které se dotkly i kaple.

Nový manažer Horácké multifunkční arény Martin Lindovský.
Ed Sheeran v Jihlavě? Proč mít skromné cíle, říká nový manažer Horácké arény

Minorité působí v Jihlavě od čtyřicátých let třináctého století, v roce 1402 pak zachránili město. „Rytíř Zikmund vtrhl přes hradby do minoritské zahrady a kdyby minorité nedrželi noční modlitbu, byla zrovna druhá neděle velikonoční, tak by možná celé město lehlo popelem. Oni rozezněli zvony a měšťané s nasazením vlastního života se v ulicích střetli s rytíři. Nad ránem je dokázali odrazit, o čemž svědčí i původní freska,“ popsal Skřivánek před obrazem, který je nejstarším vypodobením města v českém království v jeho reálné podobě. „V raném středověku bylo běžné lidi i města zobrazovat v idylické podobě,“ vysvětlil Skřivánek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ze vzpomínky na zoologa Tomana zůstala na zdi v Jihlavě jen gorila

Zdroj: Deník/Martin Singr