Na pódiu se představili hudebníci i divadelníci. Herci si pro příchozí připravili hru o Noemovi a jeho arše, na kterou se snaží dostat tři tučňáci. „Scénka je několik let stará, ale vyplatilo se ji oprášit. Současnou situaci přesně vystihuje,“ myslí si herečka Lucie Sobotková a doplňuje, jaké souvislosti v ní vidí. „Když se ocitneme v tíživých okolnostech, musíme si především pomáhat. Nezáleží, jestli jsme se narodili tam nebo tam. Každý jsme udělali v životě nějakou chybu. Máme si ale odpouštět a dostat druhou šanci,“ přemítá herečka.

Cedule přímo na náměstí jsou nepřehlédnutelné.
Běž domů Ivane. Tak zní vzkaz na jihlavském náměstí. Podívejte se

Přiložit ruku se ve svém volném čase rozhodli také studenti. Spojila je touha pomoci a společný zájem o kulturu. „Máme rozdílný věk a chodíme do jiných škol, přesto táhneme za jeden provaz. Přijde mi skvělé, že lidé projevují takový zájem. Tady i kdekoli jinde. I díky naší historii s okupací se mají lidé větší motivaci se zapojit,“ uvažuje Markéta Křížová, která pomohla náměstí zahalit do barev ukrajinské vlajky.

Její kamarád Patrik Vítů dodává, že se do benefiční akce zapojila celá jihlavská kulturní scéna. „Jsme v tom společně. Ukrajině se chceme věnovat, dokud se to nevyřeší. Není nám to jedno a válka jen tak nezmizí. Ještě však musíme vymyslet, co konkrétně dále podnikneme,“ říká odhodlaně.

Judista Lukáš Krpálek obdržel 17. listopadu 2021 čestné občanství města Jihlavy.
Judista Krpálek nepřevezme státní vyznamenání. Kvůli válce na Ukrajině

Hudba, která po celou dobu rozeznívá náměstí, přilákala Ondřeje Myšku. Lidí neubívá, i když okolí zahalila tma. „Plánoval jsem přijít, protože mám v kapelách kamarády, kteří mě pozvali. Zůstanu tady s nimi. Je to zvláštní. Ještě před měsícem jsem si vůbec ani nedokázal představit, že by v Evropě mohla vypuknout válka. Tak aspoň že něco můžeme dělat,“ zasmušile uvažuje ve večerních hodinách návštěvník.