Se zborcenou kanalizací pod silnicí už roky nechce nikdo nic dělat a situace je tristní. „Ulice Jiřího z Poděbrad je mementem toho, jak se hádáme s protistranou, jak to trvá dlouho a jak je to celé nesmyslné,“ prohlásila primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava). Bývalý náměstek a lídr jihlavského hnutí ANO Radek Popelka je přesvědčen, že by provozovatel, Vodárenská akciová společnost, měla podle zákona odstranit havarijní stav neprodleně.

S tím nesouhlasí Iva Librová z Vodárenské akciové společnosti. „Pokud by tomu tak bylo, kanalizace by od roku 2018 neplnila svoji funkci a splašky by tedy dva roky neodtékaly na čistírnu odpadních vod, což se neděje,“ sdělila Deníku.

Provozovatel podle ní má sice povinnost opravit havarijní stav, to ale nelze chápat jako kompletní výměnu trubek. Vodárenská akciová společnost prý v minulosti Jihlavě několikrát nabízela řešení situace, nikdo ale nereagoval.

Dílčí dohoda o převodu investorství, která byla na programu zastupitelstva, by dala obyvatelům ulice naději, že vše bude ještě letos opraveno. Octla se ale pod tvrdou palbou opozice, zejména hnutí ANO. „Město nesmí nic, svazek smí všechno,“ okomentoval návrh smlouvy Popelka.

Například Jiří Pokorný za Finanční výbor pak varoval, že smlouva má pro město řadu rizik. „Pokud ukazuji dobrou vůli se domluvit, tak protistrana je přece povinná tu dobrou vůli ukázat taky,“ řekl Zdeněk Faltus (ANO) s tím, že podle něj nemá cenu se snažit o další dialog.

Obě strany se ale prý dohodnout chtějí. „Věříme, že se podaří dosáhnout celkové dohody o narovnání mezi svazkem a městem, která by celou situaci odblokovala,“ reagovala Librová.

Někdejší primátor Rudolf Chloupek (ČSSD) přitom návrh smlouvy chápal tak, že vodárenská společnost má právo opravu udělat v následujících pětadvaceti letech, ale také to udělat nemusí. A lidem v ulici by to možné ani nevadilo. „Co jsem slyšel od obyvatel, jim ten stav vyhovuje. Dříve jim tam jezdila půlka Jihlavy, dnes mají klid,“ pokračoval opoziční zastupitel.

Vše skončilo symbolicky – bývalý primátor a současný zastupitel Jaroslav Vymazal (ODS) uznal, že smlouva je pro město nevýhodná, má řadu otazníků a jako předkladatel návrhu stáhl bod z programu.