Zastupitelé krajského města chtějí DTS Jihlava zavřít proto, že týdenní stacionář využívají hlavě klienti, kteří nejsou místní. „V týdenním stacionáři máme nyní sedmadvacet klientů, čtrnáct z nich je z Jihlavska,“ řekla však ředitelka stacionáře Eva Pohořelá.

„To je nesmysl, ještě před měsícem tam byl z Jihlavska jediný člověk,“ reagoval na slova ředitelky náměstek primátora Vratislav Výborný. Počet klientů v týdenním stacionáři se prý tak prudce nemůže změnit.

Ať tak či tak, argumentace Jihlavy se nelíbí hejtmanovi Jiřímu Běhounkovi. „Proč by měl kraj stavět domov důchodců pro Jihlavu, když se řeší takové záležitosti,“ zeptal se Běhounek. Slíbil však, že se stacionář rušit nebude. „Nemůžeme ty lidi nechat bez péče,“ uvedl.

Také proto náměstek hejtmana Pavel Franěk již loni na podzim slíbil rodičům klientů, že ke zrušení nedojde. Nyní s Výborným jedná o konkrétních otázkách k převzetí stacionáře.

Podle Výborného je diskuze zejména ohledně fyzického stavu budovy a řeší se také otázka dotací. V současnosti se ve stacionáři upravují denní místnosti a vzniká oplocené hřiště. Pokud bude zažádáno o milionové dotace z Integrovaného regionálního operačního programu, musí být stacionář provozován dalších pět let. Kraj musí říct, jestli o dotaci zažádá nebo nikoliv.

Pokud Kraj Vysočina splní slib a na provozování kývne, bude mít dvě možnosti. Podle první by činnost DTS Jihlava, klienty s mentálním a kombinovaný postižením, sedmatřicet zaměstnanců i majetek mohla převzít některá příspěvková organizace kraje zaměřená na sociální služby. Ve hře je i varianta, kdy by kraj pro jihlavský stacionář zřídil novou příspěvkovou organizaci. Ta by se specializovala pouze na provozování stacionáře. „Mělo by se rozhodnout, aby se stihlo vše připravit,“ dodala Pohořelá.

Jestliže stacionář převezme kraj, město ušetří. Náklady na provoz DTS Jihlava v loňském roce činily přes osmnáct a půl milionu korun, téměř sedm milionů z této částky financovala Jihlava. V předchozích letech to bylo prý ještě více. Uspořené finance by však přesto měly jít do sociálních služeb. Jihlava například chystá komunitní centrum pro handicapované občany.