/VIDEO/ O velkých plánech hovořil Jan Šustr, vedoucí oddělení vodního hospodářství a správy podzemí. „Budeme otevírat štolu a šachtu Nejsvětější Trojice, tady bude stát skanzen. Bude to malinké, ale vypovídající,“ ukazoval do lesa s tím, že by vše mělo vypadat podobně jako ve středověku, kdy se v lokalitě těžila ruda.

Vrch Rudný je přitom dle Šustra jako ementál, šachet je tam hodně. „Je tu přibližně 160 pozůstatků po těžební činnosti,“ upřesnil. Aktivitu vítá i čestný občan Jihlavy Zdeněk Laštovička. „Jiná možnost už není. Všechna ta krásná stará hornická díla jsou zlikvidovaná, zastavěná. Stojí tam sídliště, nemocnice, obchodní centra,“ vyjmenoval.

Budova obecního úřadu ve Velkém Beranově.
Obchvat u nás výrazně zklidnil dopravu, říká starosta Velkého Beranova Pulicar

Práce už začaly, Šustr má objednané sedmimetrové klády o průměru 35 až 40 centimetrů. Na ně se položí plošina a pak se začne hloubit. „Lidé se dostanou až k šachtě a budou vidět stometrovou díru, zatopenou, kterou chceme nasvítit i pod vodou,“ plánuje náměstek primátorky Martin Laštovička. Další možností pak bude vstoupit do štoly ze skanzenu.

Kromě toho budou v lokalitě repliky historicky využívaných strojů, ty budou ve skanzenu ohraničené palisádou. Šachta Nejsvětější Trojice, někdy nazývaná také jako šachta svatého Jiří, je kulturní památkou, v jejím okolí navíc vede hornická stezka.

Celkové náklady vybudování hornického skanzenu magistrát odhaduje na deset milionů celkem, práce začnou už letos. „Musí to být, než půjdu do důchodu. To jsou čtyři roky, možná si to o rok protáhnu, takže pět let,“ zasmál se závěrem Šustr.