Kvůli letošnímu suchu pozastavili pracovníci odboru životního prostředí také letní sečení. „Vlhkost vzrostlé zeleně chladí okolní prostředí, silné a husté kořeny zadržují vodu v krajině a vyšší porost tak rychle neusychá,“ vysvětlil důvody náměstek primátorky Vít Zeman (Žijeme Jihlavou).

Mladé stromky v centru města pak dostávají vodu přímo ke kořenům pomocí speciálních zavlažovacích vaků s děrovaným dnem. „Bystří kolemjdoucí si zelených pytlů kolem některých stromů jistě všimli. Stromy mají potřebnou zálivku v přesných frekvencích a voda se tak zbytečně nevypařuje,“ uvedla Aneta Hrdličková z jihlavského magistrátu výhody.

Obecní úřad Rohozná
V Rohozné budou oslavovat 650 let

Rekonstrukce dvou stovek metrů chodníku na Jiráskově ulici je pilotním projektem nové metody opravy chodníků. „V jednom úseku budou srážkové vody z chodníku odvedeny do vsakovacího žlabu, který bude vyplněn hrubým kamenivem tak, aby voda nestékala ze stráně na vozovku a nekončila v kanalizaci, ale aby se zadržela a zavlažila kořeny stromů,“ sdělil náměstek Petr Laštovička (ODS).

Vodu z bazénů chtějí nabídnout firmám

Město své obyvatele vyzvalo, aby vodou šetřili například při napouštění bazénů. Samo však doposud vodu z bazénů na Vodním ráji a ZŠ E. Rošického kvůli hygienickým předpisům odvádí do kanalizace. To by se ale mělo změnit, vodu chce na další užití vedení nabídnout velkým společnostem.

„Zužitkování vody z bazénu by mohlo vyřešit několik palčivých problémů, které nás ohledně šetření u větších společností trápí. Město by jim tuto vodu, samozřejmě po úpravě, nabídlo k průmyslové spotřebě,“ představil plány Zeman.

Dětské dopravní hřiště v Jihlavě.
Cyklistům se v Jihlavě daří, město na ně myslí

Kromě povrchové chybí na Jihlavsku i podzemní voda. Městští zastupitelé tak spolupracují s poslanci na návrhu zákona, který by omezil výstavbu podzemních vrtů i čerpání podzemní vody.

„Nezneužívejte vodu. Přestože z kohoutku stále teče, není samozřejmostí. Používejte na zalévání svých květin například vodu, kterou myjete ovoce. Zachytávejte dešťovou vodu do sudů, nenapouštějte pitnou vodou bazény a nemyjte jí auta,“ vyzvala obyvatele primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava).