Dokument s názvem Plán rozvoje sportu v Jihlavě 2018 – 2025 zpracovával Jakub Popelka, který podobné plány již vypracoval pro Strakonice, Kolín, Nový Jičín nebo Mělník. Od června 2017 do letošního dubna probíhaly napříč sportovní sférou analýzy a rozhovory aby vznikly podklady pro podporu sportu a investiční záměry se sportem souvisejícími.

Plán chce rozvíjet široké spektrum aktivit od profesionálů až po neformální sportovní aktivity obyvatel. „Finanční náročnost je 1,6 miliardy korun, kterou by potřebovala sportovní infrastruktura v městě v dalších deseti letech,“ uvedl náměstek primátora Radek Popelka (ANO). Zastupitel za ODS David Beke by však preferoval, aby by místo podobných koncepcí rozhodlo o vzniku konkrétních sportovišť. „Kdybych takhle vedl svojí firmu a dělal si nesmyslné koncepce na všechno, byla by do roka položená,“ podotkl.

Strategie poukázala na různé detaily, se kterými lze dále pracovat. „Pro mě bylo zajímavé, že dívky od patnácti let přestávají organizovaně sportovat a sportují jen individuálně. Devatenáct procent dětí pak vůbec nesportuje. Nesportuje také pětatřicet procent dospělé populace,“ vyjmenoval dále Popelka.

Dvě stovky za hodinu běhu

Sportování by podpořilo zpřístupnění atletického stadionu Na Stoupách pro veřejnost. Podle vedoucího odboru školství mládeže a tělovýchovy na jihlavské radnici Tomáše Koukala však stadion přístupný je, akorát je jeho využití zpoplatněno.

„Podmínkou poskytnutí dotace bylo zpřístupnění regenerovaného sportovního areálu všem relevantním skupinám uživatelů, tedy zejména neprofesionálním sportovním organizacím, školám a široké veřejnosti,“ uvedl Koukal s odkazem na ceník na webu stadionu. Konkrétně je to dvě stě korun, který zájemce zaplatí za hodinu pronájmu oválu. Tento stav pak zůstane minimálně do poloviny roku 2020.

Na zastupitelstvu zazněla také kritika současného stavu, kdy město prý ignoruje menší sporty a podporuje jen hokej a fotbal. „Přiznávám se, že jsem si této poznámky nevšiml. A určitě bych se proti ní ohradil, případně by se ohradila předsedkyně sportovní komise a zastupitelka v jedné osobě, paní Nováková Hotařová,“ řekl rázně Koukal a dodal: „Město Jihlava má jasně stanovená pravidla, podle kterých jsou peníze rozdělovány. Je to silná stránka Jihlavy a v dalších rocích budeme způsob rozdělování dotací neustále hodnotit a hledat lepší řešení.“

Návrh byl schválen devětadvaceti hlasy, nikdo nebyl proti, jen pět zastupitelů nehlasovalo.