„Bylo mi líto staré kolo hodit někam do šrotu, ale na prodej už taky nebylo. Tak prostě stálo v garáži. Darovat ho dětem v Africe, které na něm budou jezdit do školy, mi přišlo jako skvělý nápad, a poté, co jsem ho přišla odevzdat minulý týden do jihlavského útulku, jsem zjistila, že se tento nápad nelíbí rozhodně jen mně," usmála se studentka Kristýna Valentová.

V Jihlavě se totiž podařilo nashromáždit dohromady 324 kol pro Afriku, konkrétně pro děti v Gambii.
„Zdravé město Jihlava uspořádalo dva termíny sbírky, během kterých Jihlavané i přespolní přivezli nebo přivedli bezmála 
250 kol. Zájem veřejnosti darovat další kola trval, proto dárci dostali k dispozici ještě dva dny, ve kterých mohli svoje stará nebo už nechtěná kola dopravit do skladu v areálu Útulku pro opuštěná a nalezená zvířata v Jihlavě-Pístově," přiblížil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Cestu do útulku absolvovalo několik desítek lidí, kteří dopravili dalších 
75 bicyklů, celkem se tedy 
v Jihlavě podařilo shromáždit 324 kol. Do sbírky bylo možné dávat kola funkční 
i nepojízdná, která se opraví, nebo se z nich složí provozuschopné kusy. Ty pak poputují do Afriky, kde poslouží dětem pro dopravu 
za vzděláváním se.

Jihlava už další sbírku neplánuje. Kdo by však chtěl své kolo do Afriky darovat, může se obrátit přímo na organizaci na www.kolaproafriku.cz. Posláním organizace je prostřednictvím dobrovolné iniciativy české společnosti umožnit dětem v Africe cestu ke vzdělání. Tuto cestu dětem umožní kola, která Češi darují. Kola přivezená do Afriky podpoří celkovou gramotnost dětí, tím zvýší možnost jejich pracovního uplatnění i jejich občanský status.

„Tam, kam směřuje naše pomoc, mají děti obtížný přístup ke vzdělání. Do školy je to mnoho kilometrů, které děti každodenně zdolávají pěšky, což je stojí energii a čas. Není tak výjimkou, že je rodiče nechávají doma, aby pomáhaly 
s obživou, a vzdělání, které ovlivňuje jejich budoucnost, jde stranou. Darovanými koly od dárců z České republiky chceme těmto dětem umožnit cestu ke vzdělání. Pomáhat potřebným není povinnost, je to ctností otevřeného člověka," řekl Roman Posolda, ředitel organizace Kola pro Afriku.