V rámci kulatého výročí zásadního milníku dějin natočí Jihlava spolu s Pamětí národa vzpomínky šesti občanů, kteří byli v roce 1989 u toho. „Součástí jihlavských oslav je také několik koncertů, lampionový průvod a happening Zeď svobody na Masarykově náměstí,“ uvedla Aneta Hrdličková z jihlavské radnice a prozradila, že se 17. listopadu v 17:11 rozezní po celém Česku zvony. Program oslav v Jihlavě je na stránce www.nezapomeneme.cz.

Primátorka města Karolína Koubová (Fórum Jihlava) připomněla, že národ musí znát své dějiny, aby neopakoval či neprohluboval chyby. „Poslouchejme příběhy našich předků, ani dnešní dynamická doba neunikne jejich odzbrojující zkušenosti. Mluvme o příbězích, které zažili naši rodiče a prarodiče,“ vyzvala.

Příběh z Jihlavy se pak týká například Bedřicha Musila, který se před třiceti lety hlásil k punkové subkultuře a v létě 1989 připojil svůj podpis k petici Několik vět. Po zákroku SNB proti studentské manifestaci 17. listopadu v Praze byl plný zloby a s dalšími lidmi v továrnách a okolních obcích vysvětloval, že se situace dotýká celé společnosti. Pomáhal připravovat generální stávku na 27. listopadu a ač byl k účasti skeptický, nakonec byl překvapen. Právě ten den začal věřit ve změnu režimu.