Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jihlavanům, kteří se podepsali dvakrát, hrozí nyní pokuta

Jihlava - Podle magistrátu sběrači podpisů Jihlavany ujišťovali, že opakovaný podpis nevadí.

28.8.2014 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Celkem 135 Jihlavanům, kteří vícekrát podepsali návrh na vyhlášení referenda proti energetickému využívání komunálního odpadu, přišel dopis z jihlavské radnice. Těmto lidem magistrát v dopise za duplicitní podpis uděluje pokutu osm set korun.

„Úředníkům takový postup ukládá příslušná legislativa, a jsou povinni zahájit správní řízení o uložení pokuty se všemi, o nichž zjistili, že poruši- li přesně daná pravidla při shromažďování podpisů. Občané mají právo učinit důležitá rozhodnutí ve svém městě, ale s tím je spojena i povinnost dodržovat zákon," vyjádřil se mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Vít Prchal, zmocněnec přípravného výboru referenda, k postupu magistrátu Jihlavy uvádí: „Pokutu za vícenásobné podepsání se pod referendum magistrát udělit může, ale také nemusí. Jeho pos- tup je neadekvátní, nemorální a zjevně nezákonný. Udělování pokut má za cíl nejen po- štvat občany proti iniciátorům referenda, ale také snížit jejich případnou účast při samotném hlasování ve vyhlášeném referendu."

To je však podle magistrátu lež, úřad pokutu uložit musí. „Lidé, kteří si na pokutu stěžují, uvádějí, že je sběrači podpisů ujišťovali, že opakovaný podpis nevadí, čímž je ale uvedli v omyl a do značně nepříjemné situace. V některých případech je dokonce podepsala jiná osoba. Na každém podpisovém archu je sice informace o nezákonnosti opakovaného podpisu, ale ta je uvedena drobným písmem podobně, jako jsou u pochybných finančních institucí popsány nevýhodné úroky. Každý je však odpovědný za to, co podepisuje. A úřad musí postupovat podle zákona," uvedl vedoucí správního odboru jihlavského magistrátu Jan Vystrčil s tím, že není pravda, že úřad pokutu ukládat nemusel.

Vít Prchal si však stojí za svým. „V úterý jsem zaslal dopis panu primátorovi, ve kterém jsem ho vyzval k nápravě pochybení magistrátu, který porušil své pravomoci. Správ-ní odbor totiž vydal příkaz o vině a udělení pokuty pro 169 osob, které se měly pod záměr vyhlásit referendum podepsat duplicitně, aniž by zkoumal, zda tak učinily úmy-slně," doplnil Prchal.

Podle magistrátu je vzniklá situace výsledkem nedokonale podaného návrhu na konání referenda ze strany přípravného výboru, který mohl jednoduchou kontrolou odstranit 142 duplicit již při prvním předání podpisů.

„Ledabylost však aktivisté zopakovali i po osobním jednání s tajemníkem úřadu, kde byli zmocněnec i právní zástupce přípravného výboru na nedostatky upozorněni, přesto i při doplnění chybějících podpisů přípravný výbor referenda odevzdal dalších 27 duplicit. Občané, kteří zákon neporušili či mají jiné relevantní důvody, si mohou proti uložené pokutě podat odpor," řekl také Tulis.

„Spíše než na magistrát by občané měli svoji nespokojenost adresovat přípravnému výbor, který odvedl nekvalitní práci. Duplicity úřadu dodal přípravný výbor referenda, ale řízení musíme vést se signatáři, kteří mnohdy nevěděli, že se dopouští nezákonného kroku, nebo byli dokonce ujišťováni, že opakovaný podpis je v pořádku," uvedl tajemník jihlavského úřadu Lubomír Dohnal. „Pokud se občané domnívají, že zákon neporušili, že například nejde o jejich podpis, pak by se měli proti správnímu rozhodnutí odvolat," doplnil Dohnal.

Podle iniciátorů referenda už ani tak nejde o referendum či spalovnu, ale o samotné základy přímé demokracie. To magistrát odmítá. „Snahou aktérů referenda je celý problém nedokonale podaného návrhu na konání referenda postavit do politické roviny a z údajně nezákonného postupu úřadu viní politiky v čele jihlavské radnice. Ve skutečnosti jde o čistě úřední záležitost," řekl Tulis.

V současné době se soud zabývá žalobou, kterou ekoaktivisté na jihlavský magistrát podali. Nelíbí se jim, že magistrát podruhé nepřijal návrh na vypsání referenda.

DANA KŘÍŽKOVÁ

Autor: Redakce

28.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Lucinka s bedlou, kterou tento týden u Hodic našel její děda Láďa.
3

Našli jste plné koše hub nebo ukázkové hřiby? Pochlubte se ostatním!

Ilustrační foto.

K soudu šli znovu „klauni“ i násilník, který dával rány. Odvolávali se zbytečně

Hrál si na podnikatele a nabízel lidem kotle

Jihlavsko – Jednapadesátiletý muž z Českobudějovicka se tvářil jako podnikatel a nabízel lidem dodání plynového kotle. Nový kotel si od něj objednal i jeden muž z Jihlavska. Dal mu zálohu, ale svého kotle se nedočkal. Podvodníkovi teď hrozí trest odnětí svobody až na tři roky, protože se trestné činnosti nedopustil poprvé.

Zápas v Poličce rozhodovaly nájezdy

Polička – Hokejbalisté SK Jihlava dál drží druhé místo v I. lize. A to i přesto, že o víkendu brali jen bod za porážku po samostatných nájezdech. Tu jim připravil nepříjemný celek Poličky.

Na záchytce lidé pobudou tři hodiny nebo i celý den

Jihlava – Protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě v letošním roce poskytla azyl osmdesátiletému seniorovi i šestnáctiletému mladíkovi. Jde o nejstaršího a nejmladšího zachyceného opilce mezi téměř osmi sty lidmi, kteří byli od začátku roku na takzvané záchytce ubytovaní.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení