Místní oceňují například nový povrch a také chodník, který dělníci opraví ve Vrchlického ulici u bývalých kasáren. Ten stávající je už ve špatném stavu. „Je samá díra, také tam chybí kostky a za deště je navíc pořádně kluzký. Denně po něm projdou stovky chodců. V blízkosti je nemocnice, takže jsou to často starší lidé,“ řekl třeba Martin Nespěšný.

Na jakých stavbách se v Jihlavě a okolí nyní pracuje?

* Vrchlického ulice - 30.5. 2022
* Antonínův Důl - 14.6. 2022
* Lidická kolonie – 14.7. 2022
* 5. května – 10.4. 2022
* Pod Příkopem – 30.11. 2022
* Silnice II/353 – 31.10. 2022

Na Vrchlického už od čtrnáctého března také probíhá výstavba nové protilehlé zastávky u nemocnice. Práce by alespoň podle informací uveřejněných na facebookové stránce Doprava v Jihlavě měly skončit do třicátého května letošního roku. „U zastávek vznikne i nový přechod, kvůli kterému se musí zúžit vozovka na předepsaných šest metrů. Řidiči ulicí projedou sníženou rychlostí,“ uvedl mluvčí jihlavské radnice Radovan Daněk.

Další ze staveb, na kterou se nezapomnělo ani po zimní přestávce, je přestavba chodníku a dešťové kanalizace v Antonínově Dole. Pro řidiče se tam úplně zavřel průjezd hlavní silnicí na Červeném Kříži, a to přibližně do poloviny června. „Objízdná trasa vede kolem průmyslové zóny po silnici I/38. V rámci stavební akce vznikne chodník a veřejné osvětlení, opraví se zastávka MHD a dokončí poslední část dešťové kanalizace. Zároveň dojde k rozšíření zpevněné krajnice komunikace směrem od Jihlavy a bude opravena část komunikace,“ informoval Daněk.

Na třech místech Jihlavy se však dělníci činí až od nynějška. Na Lidické kolonii od čtrnáctého března probíhá rekonstrukce plynovodu a přípojek. „Ulice je tak pro řidiče úplně zavřená, a to do čtrnáctého července. V souvislosti s uzavírkou bude v Tylově obousměrný dopravní režim a povede tudy odbočka na Třebíč od Znojemské ulice,“ pokračoval Daněk.

Dostalo se i na ulici 5. května. Tam se pracuje na inženýrských sítích, a uzavírka bude trvat do desátého dubna. „Řidiči musí místo objíždět přes ulice Sokolovská, Zrzavého a Jungmannovu,“ doplnil Daněk.

Tunel stihnou opravit dřív

V neposlední řadě se také pracuje na ulici Pod Příkopem. Na silnici se tam pokládá nový povrch, řidiči tudy neprojedou až do třicátého listopadu.

Kromě těchto oprav začnou stavaři od devatenáctého dubna pracovat i na opravách Jihlavského tunelu. „Ten se měl původně opravovat tři měsíce, nakonec se nám termín dokončení podařilo po vzájemné dohodě o něco uspíšit. Podle posledního návrhu by se tedy měl tunel opravovat od devatenáctého dubna do dvacátého devátého června s tím, že posledních deset dnů bude jakási rezerva,“ upřesnil jihlavský radní Jaroslav Vymazal.

Nákladní auta budou muset podle Vymazala odklánět kvůli opravám tunelu už v Humpolci směrem na Pelhřimov z jedné strany, z druhé strany už u Velkého Meziříčí, aby se do Jihlavy vůbec nedostala. Osobní auta budou muset zavřený tunel objet přes Jihlavu. „Sezd z přivaděče je na Jiráskově ulici, tam je i nájezd. Směrem zpět na osmatřicítku. Pokud pojedeme od dálnice, tak to půjde Hamerníkovou ulicí nahoru, na Žižkovu a nájezd zpátky na silnici bude ve směru na Pelhřimov," vysvětlil Vymazal a dodal: „V opačném směru od Znojma přijedou řidiči na stejný sjezd a po Žižkově ulici pojedou až ke zverimexu. Tam odbočí na Dvořákovu, Jiráskovu a zase na osmatřicítku."

Na začátku dubna také dojde k modernizaci silnice II/353 spojující Jihlavu a Žďár nad Sázavou. Celková délka rekonstrukce je bezmála pět a půl kilometru. „Stavba začíná napojením na obchvat Jamného a končí před obcí Stáj. Od prvního dubna 2022 dojde k úplné uzavírce, avšak s možností přímého průjezdu v křižovatce na Lipinu, a to do konce června. Stavba bude zprůjezdněna ke konci října letošního roku,“ zakončila krajská mluvčí Eva Neuwirthová.