Na začátku tohoto týdne ho schválili jihlavští zastupitelé. Jihlava bude hospodařit s celkovými příjmy 1,007 miliardy korun. Finanční výdaje města ale budou mnohem větší, má jít o částku 1,163 miliardy korun. Schodek v rozpočtu tedy činí 156 milionů korun.

Oproti letošnímu rozpočtu se pro příští rok navýšila částka na platy zaměstnanců jihlavského magistrátu. „Od roku 2014 máme na magistrátu nárůst 4,6 pracovníka, z toho to jsou čtyři strážníci městské policie. Mzdové prostředky narostly kvůli vládnímu nařízení, které upravuje platy, ale už k tomu neposílá peníze,“ odůvodnil před zastupiteli položku v rozpočtu primátor Jihlavy Rudolf Chloupek (ČSSD).

Na platy zaměstnanců jihlavské radnice tak příští rok půjde více než 203 miliony korun. Za platy městské policie radnice zaplatí přes 36 milionů korun. I přes kritiku nárůstu mzdových nákladů byli proti přijetí rozpočtu nakonec jen dva zastupitelé. Návrh rozpočtu po kratší debatě schválilo 22 zastupitelů z 37 přítomných. Dvanáct se zdrželo hlasování.

V porovnání s již schváleným rozpočtem letošního roku by v příštím roce měly příjmy Jihlavy stoupnout o jedenáct procent. „Asi pětadvacet procent rozpočtu tvoří investice. To je pro naše město nebývalý podíl investic. Ve srovnání s jinými městy je to o deset procent více,“ poukázal primátor.

Během diskuse nad schválením rozpočtu zastupitel Miroslav Tomanec (Forum Jihlava) upozornil na to, že by vedení Jihlavy mělo zapracovat na možnosti zapojení občanů do rozhodování o rozdělování peněz. „Apeluji na systémové změny v rozpočtu a na náznak kontrolního mechanismu úspor. Uvítal bych rovněž, aby část rozpočtu města byla participační, aby i občané měli možnost rozhodovat,“ vyjádřil se Tomanec, který hlasoval proti schválení rozpočtu.