„Dozvěděl jsem se o tom od manželky na akci Den bez 
tabáku. Docela mě nadchlo to, že vám s odvykáním poradí opravdový odborník, tedy lékař, a nezůstane to jenom 
na vás, i když je mi jasné, že zvládnout to musím sám," 
řekl Hubený.

Poradna pro odvykání kouření funguje v Jihlavě od ledna roku 2013. Od té doby ji navštívilo kolem padesáti kuřáků. „Z toho trvale abstinu-
je tak pět pacientů," sdělila vrchní sestra plicního oddělení jihlavské nemocnice Hana Musilová.

Když kuřák do ambulance přijde, jako první se dočká pochvaly. „Předpokladem úspěchu je pevné rozhodnutí samotného pacienta přestat kouřit. My mu pomůžeme stanovit si den D, dále ho informujeme o způsobu léčby, případně doporučíme léky. Také mu povíme o pozitivních stránkách nekouření, jako je více peněz v rodinném rozpočtu, voňavé šaty, svěží pleť, snížené riziko onemocnění respiračními chorobami a tak dále. Už při samotném vstupu pacienta do ambulance chválíme," usmála se sestřička.

Kuřák pak v ambulanci vyplní test závislosti, pak následuje pohovor s lékařem. Podle vrchní sestry plicního oddělení je důležité kuřáky motivovat. „Říkáme jim, aby se za dosažené úspěchy odměňovali. I když někdo přijde a přizná, že už přestával několikrát, znovu ho podpoříme 
a přesvědčíme ho, že přestávat může pořád dokola. Vá-žíme si toho, že najde odvahu přijít," vyjádřila se Musilová.

Jako příklad dnes už úspěšného kuřáka uvedla případ pacienta, kterému bylo přes šedesát let. „Přiznal se nám, že už to zkoušel třikrát. Nutily ho k tomu zdravotní důvody, přestat chtěl i kvůli tomu, že mu kouření lezlo do peněz. Podařilo se mu to, zvítězil sám nad sebou," přiblížila vrchní sestra.

Konzultace s ambulancí probíhá buď telefonicky nebo pacienti do ambulance, která je na plicním oddělení v Nemocnici Jihlava, každou středu odpoledne docházejí. „Ptáme se jich, jak to zvládají, jak jsou na tom, a když se daří, opět chválíme.Byli bychom rádi, kdyby dojít k nám našlo odvahu více lidí, především těch mladších, ne chodit až poté, co se objeví zdravotní komplikace," varuje sestra.