Půlmaraton bude odstartován na Masarykově náměstí v pravé poledne. O čtvrt hodiny později vyběhnou účastníci štafety. „S ohledem na předchozí ročníky očekáváme sedm až devět stovek běžců,” uvedl ředitel závodu Jiří Holoubek.

Jednotlivci jsou rozděleni do různých kategorií podle věku, týmy štafety po dvou i čtyřech běžcích poté dle pohlaví. Vítěze vyhlásí organizátoři ve tři hodiny. Rekordmanem Jihlavského půlmaratonu je Vladimír Srb. „Ten ho zaběhl v roce 2015 za hodinu a třináct minut,” upřesnil Holoubek.

Řidiči se musí připravit na nedělní dopravní omezení. „V neděli bude posílena služba, budeme zajišťovat přeběhy závodníků přes frekventované komunikace. Některé budou i uzavřeny,” řekl zástupce ředitele městské policie Stanislav Maštera.

Pomáhají nemocným dětem

„Chceme i nadále finančně pomáhat dětem, které neměly to štěstí, aby se narodily zdravé, a potřebují speciální péči. Navážeme tak na předchozí ročníky závodu, kdy jsme již pomohli Haničce, Nikolce a malému Štěpánovi,” popsal poslání přes kilometr dlouhého Rodinného běhu Holoubek.

Letos se finanční pomoci od běžců dočká šestiletá Leontýnka. „Všechny její diagnózy by vydaly na celý článek. Trpí mimo jiné těžkou psychomotorickou retardací, centrálním hypotonickým syndromem nebo epilepsií,” dodal ředitel závodu.

Startovné Rodinného běhu tak půjde jako příspěvek na její rehabilitaci. Tohoto závodu se mohou zúčastnit libovolně složené týmy, ve kterých musí být zastoupen minimálně jeden dospělý a jedno dítě mladší patnácti let.

Zasportují si i při nakupování

Již tento pátek pořádají organizátoři půlmaratonu akci plnou sportovních aktivit pro širokou veřejnost v nákupním centru City Park. „Kromě sportovního vyžití a zábavy pro děti bude v City Parku také probíhat prezence závodníků, a to jak na klasický půlmaraton, tak na rodinný běh,”uvedla za obchodní dům Jana Vránová.

Sportovci v největší kondici mají možnost hned týden po půlmaratonu v Jihlavě zajet do Havlíčkova Brodu, kde se koná další z dvacetikilometrových běhů.

Petr Vybíral