Vědomosti jihlavské lékařky, která je tváří například i odborných vzdělávacích materiálů pro lékaře po celém světě, se tak nyní dostanou k pacientům v celé zemi.
„Lékařka na webu zodpovídá dotazy pacientů z celé země. Lidé tak i díky ní přestali mít ostych a se svým onemocněním bojují," uvedla mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová s tím, že růžovka trápí podle statistik až deset procent populace.
„V povědomí lidí je, že se s onemocněním nedá nic dělat, ale není to pravda. Právě nynější kampaň má lidem ukázat, aby se nevzdávali a vyhledali pomoc. Ve většině případů dokážeme pacienta zhojit nebo velmi výrazně situaci zlepšit, takže následně stačí jen minimální udržovací ošetřování," vysvětlila Nevoralová.
Růžovka je onemocnění kůže, které se nejčastěji objevuje u mužů a žen nad čtyřicet let. Dle lékařky jde o velmi stresující onemocnění, a to tím spíše, že se mnozí domnívají, že se léčit vůbec nedá. „Ale i u růžovky platí, že včasný příchod k lékaři leccos dokáže zachránit," podotkla mluvčí nemocnice.
ČERVENÝ NOS I PUPÍNKY
Růžovka má několik forem. Zpočátku se většinou projevuje začervenáním kůže v obličeji, později trvale rozšířenými cévkami. U zánětlivé formy mají pacienti červené pupeny až hnisavé projevy. U mužů je častá forma se zmnožením tkání obličeje, nejčastěji nosu.
To, jak se nemoc rozvine, je dané řadou faktorů, například genetikou či zevním prostředním. Lidé s růžovkou by se měli vyvarovat všech provokujících faktorů, mezi něž patří především sluneční záření, výkyvy tepla, stres i alkohol.
„Týdně v jihlavské nemocnici ošetříme asi dvacet lidí s růžovkou, nejtěžší formy jsou léčeny ve specializované Akné poradně," uzavřela Nevoralová.
IVANA HOLZBAUEROVÁ