Nyní mohou MHD využívat zdarma senioři nad sedmdesátku, od začátku letních prázdnin se věková hranice sníží o pět let. Věk se ale nebude prokazovat občankou. Bude pokračovat současný systém, kdy si senioři musí pořídit roční kupón na Jihlavskou kartu za 120 korun.

Dle Dopravního podniku města Jihlavy stihne majitel ročního kupónu za rok šest set jízd. Při počtu více než pěti tisíc tří set ročních průkazů pro seniory to dělá zhruba tři miliony jízd uskutečněných seniory nad sedmdesát let. Komu se poplatek za Jihlavskou kartu nevyplatí, ten může cestovat na papírové lístky za poloviční cenu.

Snížení věkové hranice pochopitelně pocítí dopravní podnik nižšími tržbami, odhady hovoří o milionu korun jen za letošek. Kolik lidí si ale nově pořídí Jihlavskou kartu, je ve hvězdách. „Ve městě je dvacet procent lidí nad šedesát let, posunutí věkové hranice pro jízdné zdarma se může týkat zhruba pěti procent lidí,“ odhadl primátor.

Na rozdíl od cestujících, kteří Jihlavskou kartu používají jako elektronickou peněženku si senioři nemusí při nastoupení do vozů MHD „pípat“. Stačí, když kartu ukáží revizorovi při kontrole.

Výborný vysvětlil, že pro zavedení této změny stačilo schválení Rady města. Není tak nutné čekat kvůli potvrzení na další zasedání zastupitelstva. Zároveň radní popřeli, že by se chystala jakékoliv úprava jízdného, tedy vyšší cena jízdenek pro jiné věkové skupiny cestujících.