„Touto akcí chceme upozornit na důležitost prevence a odpovědnost každého z nás za své zdraví. Chodit k lékaři na preventivní prohlídky rozhodně není zbytečné, a to by si lidé měli uvědomit,“ sdělila náměstkyně ošetřovatelské péče jihlavské nemocnice Jarmila Cmuntová s tím, že lidé procházející kolem stánků Dne zdraví by se na pár minut mohli zastavit a zkontrolovat svůj stav.

V modré chodbě, spojující interní a diagnostický pavilon nemocnice, budou připraveni zdravotničtí pracovníci. Kuřákům se bude měřit oxid uhličitý v plicích a nabídnuta jim bude pomoc Poradny pro odvykání kouření. Epidemiologická sestra ukáže, jak si správně umýt a vydezinfikovat ruce a vysvětlí, proč je správné mytí rukou důležité.

„Měřit se bude také hodnota glykémie. Nutriční terapeuti poradí ohledně výživy, zástupci Státního zdravotního ústavu určí zájemcům výši cholesterolu. Na místě bude také VZP informovat o preventivních programech,“ dodala mluvčí nemocnice Monika Zachrlová. Mamografické vyšetření bude opět přístupné bez žádanky. Farmaceuti poradí s léky a z Centra pro zdravotně postižené Kraje Vysočina s výběrem kompenzačních pomůcek. V kožní ambulanci budu lékaři vyšetřovat znaménka.

Všechny úkony budou opět pro veřejnost zdarma. Zdravotníci budou v modré chodbě od deváté hodiny ranní do dvou hodin odpoledne.