Plošina pomáhá pacientům po úrazech nebo po cévních mozkových příhodách a využívaná je i dětmi, které špatně drží tělo. „Na plošině se cvičí hluboký stabilizační systém, stabilizace kotníků a kolem, posilování paravertebrálních svalů,“ uvedla vedoucí fyzioterapeutka rehabilitačního oddělení Jana Ciprušová.

Přístroj se skládá z malé plošiny, která se nasadí na čočku a pacient poté musí udržovat rovnováhu. „Stabilizuje páteř tonizací a centrací hlubokých paravertebrálních svalů. Využít se může i pro horní končetiny k posilování svalstva pletence ramenního,“ dodala Ciprušová. Po propojení plošiny s počítačem zdravotník vidí, které svaly aktuálně zabírají.

Vedle dynamického módu, kdy adaptér na spodní straně podložky zapříčiní její labilitu, lze plošinu umístit na pevnou podložku. Ve statickém módu se terapie provádí ve stoji, v sedu nebo pro nácvik opory horních končetin. „Přístroj se využívá nejenom u ambulantních, ale také u hospitalizovaných pacientů,“ dodala mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

Město nemá finance, aby odkoupilo a zbouralo Prior.
Prior bude dominantou náměstí i nadále