V první polovině května totiž musí odvolat stovky objednaných dárců krve. Na duben, kdy byl původní termín opravy, se naopak dárci hledali.

První komplikací bylo sehnat dárce na dva týdny, kdy se měla v odběrovém středisku původně měnit okna. To se ukázalo, že není tak velkým problémem. „Běžně máme kolem 40 dárců denně a na týden před plánovanou rekonstrukcí jsme jich objednali až 70 každý den, abychom se předzásobili. Díky výzvě na Facebooku a webových stránkách se nám během několika dnů již podařilo první polovinu dubna, kdy jsme měli prázdno, zaplnit. Zakrátko se přihlásilo kolem 200 registrovaných dárců," pochválila si vrchní laborantka hematologicko-transfuzního oddělení Irena Francálková.

Největším problémem bude kontaktovat všechny dárce, kteří jsou objednáni na dobu posunuté rekonstrukce. Ta bude probíhat v termínu od 5. do 16. května. „Prosíme dárce, kteří jsou objednáni na tento termín, aby se sami ozvali na bezplatnou linku 800 100 876 a přeobjednali se," žádá Irena Francálková.

Objednaných dárců krve je na termín oprav kolem 300. Ti, kteří se ozvou sami, ušetří práci na oddělení. Ostatní dárce bude muset nemocnice sama kontaktovat a změnit jim termín odběru. „Děkujeme všem našim dárcům za pochopení a trpělivost a omlouváme se za komplikace," dodala mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

ZUZANA MUSILOVÁ