Jihlavská nemocnice se zapojila do Národní sítě nemocnic a zdravotnických zařízení bez tabáku jako první zdravotnické zařízení na Vysočině a osmé v republice. „Kouření je nejvýznamnější odstranitelnou příčinou úmrtnosti i nemocnosti v současném světě a nemocnice jsou přirozeným centrem péče o zdraví,“ vysvětlila mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

Ambulance pro odvykání kouření pod plicním oddělením funguje v jihlavské nemocnici už pět let. Jednou týdně tam jsou očekáváni lidé, kteří chtějí skoncovat se svým zlozvykem. „Pokud chce člověk přestat kouřit sám bez pomoci, je úspěšnost jeho rozhodnutí jen něco mezi dvěma až třemi procenty. Naopak ti, kteří se zlozvyku zbavují za pomoci psychologických rad odborníků, už mají úspěšnost kolem deseti procent. S pomocí medikamentů se pak procento zvyšuje na dvacet až třicet procent,“ uvedl lékař Zdeněk Doležel, který specializovanou ambulanci na plicním oddělení jihlavské nemocnice vede.

Nejdůležitější je přitom pevná vůle. „Často si lidi myslí, že my je vyléčíme a oni jednoduše přestanou. Tak to ale není. My pouze podáváme pomocnou ruku a radíme,“ dodala vrchní sestra plicního oddělení Hana Musilová. Konzultace jsou možné v ordinaci i přes telefon.

Kromě ambulance se speciálně vyškolený personál snaží pohovořit s každým hospitalizovaným kuřákem o jeho závislosti na tabáku. Po pohovoru doporučí návštěvu ambulance pro odvykání kouření.