Podle ředitelky telčského památkového ústavu Martiny Indrové jihlavský magistrát naprosto ignoroval jejich výhrady. „V závazném stanovisku k projektu vydaném jihlavským magistrátem chybí i zmínka o tom, že s průhledy do podzemí nesouhlasíme, nedošlo tedy ani k vypořádání se s našimi námitkami," popsala Indrová s tím, že by bylo nejlepší, kdyby průhledy do podzemí z náměstí úplně zmizely. Jejich vybudování přitom Jihlavu podle mluvčího magistrátu Radka Tulise stálo asi dvě stě tisíc.

Indrová tvrdí, že telčské památkáře dohnal k podání stížnosti laxní přístup jihlavského magistrátu. „Přes negativní reakci laiků i odborníků se magistrát ani trochu nesnažil situaci napravit. Přitom času na to bylo dostatek," vysvětlila svůj pohled Indrová.

Telčští památkáři se podle ní také museli vypořádat s četnými stížnostmi na takzvaná jihlavská pařeniště. „Stěžovali si jednak občané Jihlavy, kteří se nás ptali, jak jsme tohle mohli schválit. Vysvětlení žádali pochopitelně i kolegové z oboru," popsala Indrová.

Jihlavský magistrát podle Tomáše Lakomého z odboru územního plánování však podání stížnosti nechápe. „Tři roky památkový ústav nedělal nic, a teď jsme se najed- nou dozvěděli o situaci přes média," kritizoval Lakomý postup památkového ústavu v Telči.

Sám se tehdy na schvalování průhledů do podzemí podílel. „Naše stanovisko jsme památkářům tehdy poslali, měli možnost se k tomu vyjádřit, mohli například podat odvolání," dodal Lakomý.

Uznal však, že telčští památkáři s vybudováním průhledů rozhodně nesouhlasili. „Několikrát jsme o tom s nimi mluvili a snažili se najít kompromis, který jsme bohužel nenalezli," sdělil Tomáš Lakomý.

Podle ředitelky Národního památkového ústavu v Telči bylo odkrytí šachet ze šedesátých let a vybudování průhledů naprosto zbytečné. „Takové zásahy do cenného historického jádra Jihlavy rozhodně nepatří a betonové šachty hornickou minulost města určitě neevokují," vysvětlila Indrová.

S podobou průhledů není spokojený ani jihlavský magistrát. „Vzhled se skutečně příliš nepovedl, původně měly lícovat s povrchem, ale různé technické požadavky si vyžádaly změny," vysvětlil Tomáš Lakomý s tím, že měl úřad územního plánování zřejmě vydat více připomínek, pak by průhledy možná vypadaly jinak.

Podle mluvčího Radka Tulise jihlavský magistrát zatím zvažuje dvě možnosti řešení. „Buď bude průhled úplně zrušen, tedy překryt a zadlážděn, nebo se upraví. To by pak byla nad otvor v úrovni terénu položena mříž, po které by mohli chodit lidé i jezdit auta," sdělil Tulis s tím, že zatím nebyl stanoven žádný termín, dokdy by se měl nevhodný vzhled jihlavských pařenišť vyřešit.

Zda změnu vzhledu průhledů do podzemí urychlí šetření památkové inspekce ministerstva, není jisté. Podle ředitelky památkového ústavu v Telči neexistuje pevná lhůta, do které musí inspekce stížnost prozkoumat. „Budeme potřebovat další podklady a informace, bez nich nemůžeme přijmout jakékoli závěry," vyjádřil se Petr Kukal z tiskového oddělení Ministerstva kultury.

Helena Fišarová