Modro – šedé obklady a záchodové mísy jsou už na místě pěknou řadu let, stejně jako zbytek vybavení. Záměr zútulnit WC alespoň obrázky vystřiženými z časopisů se také moc nepovedl a cedule, která visí mezi zrcadly, celý dojem z toalet jen podtrhuje. Stojí na ní: „Po přezutí do nové obuvi staré vemte s sebou. Zde je WC a ne bazar obuvi!“

Raději restaurace

Návštěvu WC proto lidé často odkládají do poslední chvíle, nebo raději zajdou na toaletu do restaurace s rychlým občerstvením v těsném sousedství veřejných záchodů.

Ke zlepšení dojmu městských toalet nepomůže ani fakt, že jinak jsou veřejné záchody v podzemí uklizené a čisté.
„Na jihlavské WC vůbec nechodím. Odrazují mě hned od prvního pohledu. Člověk má pocit, že leze kamsi do tmavé díry,“ řekla reportérům Deníku Martina Bernerová z Jihlavy.

„Pokud už na městě na záchod musím, zajdu si raději do nějaké restaurace nebo na toalety do McDonald's,“ doplnila mladá žena.

Městské veřejné toalety nevyužívá ani Zdena Kadeřábková. „Dát pět korun za návštěvu něčeho tak škaredého, se mi opravdu nechce,“ řekla Kadeřábková.

Další nevýhodou jediných městských toalet je kromě jejich vzhledu i fakt, že je nemohou navštívit handicapovaní lidé. „Chodím o holích a schody jsou pro mne obrovskou překážkou. Myslím si, že by si krajské město zasloužilo mnohem hezčí a hlavně bezbariérové záchody,“ míní seniorka Marie Švandová.

Na výstavbu nových toalet chybí peníze

„Stávající podoba veřejných záchodů v žádném případě není ideální,“ upozornil Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy, které veřejné WC provozují.

O nedostatcích veřejných toalet na náměstí vedení Jihlavy ví. „Na radě města se toto téma objevilo několikrát. Nabízela se dokonce už i možnost vybudovat nové WC v některém z městských domů. Celou věc jsme ale ještě nedořešili,“ uvedl náměstek jihlavského primátora Radek Vovsík. Kvůli financím prozatím padla i možnost na výstavbu moderních toalet v rámci vybudování nové městské tržnice na náměstí.

„Studie sice s WC počítá, ale se stavbou se určitě v nejbližší době nezačne,“ řekl Radek Vovsík.
„Je to veliká škoda. Veřejné toalety nedělají Jihlavě dobrou vizitku,“ řekla Zdena Kadeřábková.

„Ani se proto tedy moc nedivím, když potkám někoho vykonávat malou potřebu někde u sloupu,“ dodala důchodkyně. S močením na veřejnosti se často setkávají například městští strážníci. „Dělají to hlavně opilci, kteří tím budí veřejné pohoršení,“ uvedl ředitel jihlavské městské policie Jan Frenc.

„Občas se nám stane, že někdo vykonává potřebu i přímo na náměstí,“ posteskl si Frenc. Proti takovému jednání mají ale strážci zákona své páky. Ulevit si na veřejnosti v Jihlavě přijde i na tisíc korun.