Na letošní prázdninové měsíce budou v dobrém vzpomínat v jihlavské zoologické zahradě. Jejími branami totiž prošlo rekordních 132 482 návštěvníků.

„Červenec překonal všechny dosavadní rekordy a očekávání. Do zoo přišlo neuvěřitelných 69 582 návštěvníků, přitom červencový rekord 
z minulých let nepřekročil ani šedesátitisícovou hranici. Také v srpnu se vůbec poprvé podařilo překročit šedesátitisícovou hranici, druhý prázdninový měsíc do zoo zamířilo 62 907 lidí," upřesnila mluvčí zoo Kateřina Kosová.

Nejvíce lidí zoo navštívilo 
v pátek 5. července, a to 4 805. Srpnový rekord letos drží 
10. srpen, kdy si zoo prohlédlo 3 631 návštěvníků. „Takový zájem nás samozřejmě těší. Návštěvníci se rádi zúčastňují pravidelných prázdninových akcí – komentovaných krmení nebo výcviku sov 
a dravců. Velký úspěch má pravidelně také letní noc v zoo, večerní prohlídky s průvodci letos absolvovalo téměř tři sta lidí," přiblížila důvody zájmu turistů Kosová.

Návštěvníky letos do zoo lákají hlavně nově otevřené expozice Australské farmy a Africké savany se žirafáky, nové druhy zvířat i letošní mláďata, zejména tygřice Cinta. 
„V neposlední řadě se na vysoké návštěvnosti letos podepsalo i příznivé letní počasí," zmínila Kosová.

Vyšší návštěvnost o letošních prázdninách zaznamenal také telčský zámek, kam zavítalo necelých šedesát tisíc lidí. Turisté však nyní spíše než klasické zámecké prohlídky vyhledávají doprovodné zábavní akce. „Čísla jsou to sice hezká, ale po finanční stránce jsme si pohoršili. Na trasách A a B nám totiž návštěvnost oproti loňsku poklesla, což se dost projevuje nižšími tržbami. Celková čísla návštěvnosti hodně vylepšují nejrůznější doplňkové akce, kam sice přijde více lidí, na druhou stranu je tam ale o dost nižší vstupné než na prohlídkové trasy," popsal situaci na telčském zámku kastelán Bohumil Norek 
s tím, že na tržbách i návštěvnosti se letos podepsalo i zavedení vstupu do objektu 
v červenci a srpnu, kdy se na procházku po nádvoří a v zámecké zahradě vybíralo deset korun.

„Vylepšuje to naše příjmy 
a díky tomu víme, kolik lidí objektem projde, aniž by absolvovali přímo prohlídku zámku. Tak třeba zjistíme, že do zámku na prohlídku jde osm set lidí a stejný počet lidí v ten den jde jen na nádvoří a do zahrady," doplnil kastelán. Telčský zámek se také letos těší velkému zájmu filmařů, natáčet se tam bude i na podzim.

Na nezájem turistů si letos 
o prázdninách nemohli stěžovat v jihlavském podzemí, kam zamířilo více lidí než loni. „Celková prázdninová návštěvnost byla 9 802 lidí, oproti loňsku je to navýšení o pět set osob. Hodně lidí se do katakomb přišlo zchladit v době úmorných tropických veder. Pomohly nám ale hlavně nové expozice a noční prohlídky, které probíhaly po celou dobu prázdnin," řekl předseda občanského sdružení Georgii Agricola David Kočka.

Do jihlavského podzemí se návštěvníci mohou podívat například i 14. září v rámci Dnů evropského kulturního dědictví, kdy bude vstupné pro všechny sníženo na 30 korun. Na tento den jsou v katakombách přichystané i tajemné prohlídky, začínají ve 14 a 16 hodin.

Lidem se podle všeho líbí 
i na hradě Roštejn. Cestu si tam o letošních prázdninách našlo kolem 30 tisíc návštěvníků. „O prázdninách máme 
v nabídce akce různého žánru, takže si u nás vybere téměř každý. Při výběru se zaměřujeme hlavně na rodiče s dětmi, a tato klientela nám zajišťuje stálou návštěvnost," uvedla kastelánka Zdeňka Vaníčková.

Nejatraktivnější akcí byl letos Jazz na Roštejně a Hradozámecká noc. „Platí to, že lidé se chtějí na památkách nejen něco dozvědět z historie, ale chtějí se i pobavit 
a strávit na objektu delší dobu," doplnila kastelánka.

Více lidí během července 
a srpna zamířilo také do venkovní části jihlavského aquaparku Vodní ráj, do kryté části ale naopak přišlo návštěvníků méně. „Tento stav se podepsal na celkovém poklesu tržeb. Počasí vyšlo hlavně 
v červenci, srpen už tak pěkný nebyl," vyjádřil se za provozovatele Vodního ráje mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

ZUZANA MUSILOVÁ