Na konci srpna eviduje ZOO Jihlava od začátku roku 193 116 návštěvníků. To je téměř o sto tisíc lidí méně než loňských dvě stě jednadevadesát tisíc. Předchozí roky se pak návštěvnost touto dobou vždy dostávala nad dvě stě sedmdesát tisíc osob.

I letos přitom byly návštěvnicky nejsilnější oba prázdninové měsíce, některé dni bylo parkoviště beznadějně zaplněné. V červenci přišlo přes šedesát tisíc lidí, v srpnu o devět tisíc méně. „Je tu zřetelný pokles, standardně se červenec pohybuje přes sedmdesát tisíc, v srpnu to osciluje mezi šedesáti a sedmdesáti tisíci,“ řekl mluvčí ZOO Jihlava Martin Maláč a dodal: „V srpnu 2016 jsme měli dokonce sedmasedmdesát tisíc návštěvníků.“

Za nižšími čísly vidí koronavirus. Počasí bylo podle něj pro návštěvu zoo ideální. „Nebylo horké léto, kdy to lidi táhne spíše k vodě,“ připomněl mluvčí. Zároveň se museli v zoologické zahradě letos obejít bez školních výletů, nouzový stav zrušil řadu akcí. Několik dní byla dokonce zoologická zahrada, která má jinak otevřeno 365 dní v roce, zavřená.

V zoo se přesto i během koronavirové krize snažily, aby opatření nebyla pro veřejnost obtěžující, děsit lidi nebylo žádoucí. „Dlouhodobě se snažíme, aby zoologická zahrada byla oázou klidu. Nechali jsme proto i komentovaná krmení, byť je tam hodně lidí. Drželi mezi sebou odstup a chovali se skvěle. Zaváděli jsme jen povinná opatření,“ potvrdil Maláč.

Návštěvníci opatření dodržovali a když občas třeba neměli v pavilonech roušku, nebyl to bojkot. Prostě si během sledování zvířat ani neuvědomili, že by jí měli mít.

Je jasné, že nyní už návštěvnost výrazně poklesne. Prázdniny a dovolené jsou minulostí, hodně teď bude záležet na počasí o víkendech. Zoologická zahrada bude také lákat na nejrůznější akce i na mláďata oblíbených zvířat. „Máme pořád mladou lamu, je roztomilá. Mláďata na zádech nosí i opičky, máme mládě lenochoda, které dříve nebylo moc viditelné,“ vyjmenoval Maláč.

Co se týká akcí, v sobotu devatenáctého září bude Den pandy červené, který upozorní na potřebu ochrany zvířat z Asie, součástí budou i tematicky zaměřené soutěže pro děti. Ve čtvrtek prvního října bude klubový večer a na sobotu třetího října se chystá Den zvířat. „To je svátek všech zvířat, kdy bude komentované krmení, hry a soutěže pro rodiny s dětmi,“ uzavřel Maláč a nezapomněl ani na populární večerní prohlídky se zoology. Ty jsou naplánované na sedmnáctého září a patnáctého října, obvykle je však jejich patnáctimístná kapacita předem vyprodaná.