Padaly návštěvnické rekordy, podařilo se otevřít několik nových expozic a v zoo přibyly nové druhy zvířat, mezi nimiž hrají prim tři žirafí mládenci Paul, Zuberi a Manu. Během loňského roku přišlo v zoo na svět také velké množství mláďat. Největší radost způsobilo na konci března narození samičky tygra sumaterského, tygřího mláděte se zoo dočkala po dvaceti letech.

„Rok 2013 bych z našeho pohledu zhodnotila jako velmi hektický a z pohledu návštěvníka jako velmi zajímavý. V zoo panoval čilý stavební ruch. Dokončili jsme a otevřeli nové expozice. Přibyla nová zvířata, která se musela aklimatizovat v neznámém prostředí. Vše se mnohdy měnilo ze dne na den, občas se možná nestačili divit ani samotní návštěvníci," řekla ředitelka jihlavské zoo Eliška Kubíková.

A dodala, že letošní rok bude oproti tomu loňskému o poznání klidnější a příjemnější. Pracovat se bude jen v menší části zoo na dvou pavilonech, na pavilonu plazů a pavilonu Asie. Pavilon Asie by měl být otevřen už letos na jaře, druhá expozice se teprve staví a návštěvníci si ji prohlédnou až příští rok. „Provoz zoo už tedy v tomto roce nebude tolik omezen, což je určitě dobrá zpráva i pro návštěvníky," doplnila Kubíková.

Pomohlo i počasí

Právě zmíněné novinky, jakými jsou nové expozice a nové druhy zvířat, nalákaly loni do zoo rekordní počet návštěvníků. Větší návštěvnosti pomohlo také teplé a slunečné počasí loňského léta a podzimu. V neposlední řadě lidi přitáhly tematické akce a programy. Jsou to například speciální letní a vánoční prohlídky.

Historický návštěvnický rekord z roku 2009, kdy do zoo zavítalo 267 283 lidí, se podařilo překročit již začátkem listopadu. Za celý rok 2013 pak prošlo branami zoo 274 985 návštěvníků. „K 31. prosinci 2013 tak zoo eviduje o 7 702 osob více než v dosud rekordním roce 2009," uvedla mluvčí jihlavské zoo Kateřina Kosová.

První návštěvnický rekord byl ale překonán už v červenci. V průběhu tohoto měsíce totiž do jihlavské zoo zavítalo 69 582 návštěvníků. Průměrná červencová návštěvnost se přitom běžně pohybuje kolem 55 tisíc návštěvníků a magickou hranici 60 tisíc návštěvníků za měsíc se v historii jihlavské zoo dosud nepodařilo překročit.

Jihlavská zoo si dlouhodobě udržuje prvenství mezi nejnavštěvovanějšími turistickými cíli na Vysočině.

ZUZANA MUSILOVÁ