Jihlavská zoo chová hyeny žíhané deset let a k výročí tak dostala velký dárek. Mláďata hyen přišla na svět začátkem června. „Zpočátku jsme nevěděli, kolik mláďat samice porodila. Bylo je pouze slyšet a zahlédli jsme ji, jak nese jedno mládě,“ popsal ředitel jihlavské zoo Jan Vašák. Nyní už v zoo vědí, že mláďata jsou tři.

V zahradě jim chtějí dopřát co nejvíce klidu a tak nechávají výběh zarostlý a nesečou ho. „A prosíme také návštěvníky o ohleduplné chování v blízkosti jejich výběhu,“ doplnil ředitel.

Nové hřiště na pétanque postavili v Zoo Jihlava v oddychové zóně za dětským hřištěm poblíž vesnice Matongo.
Nová atrakce v jihlavské zoo: maskotem hřiště na pétanque je pásovec

V prvních dnech nebylo jednoduché mláďata vidět, většinu času trávila v noře. „S počátkem prázdnin však mláďata začala postupně objevovat svoje okolí a při troše štěstí je dnes mohou zahlédnout i návštěvníci. Ven vychází spíše ráno, nebo pak pozdě odpoledne,“ upřesnila mluvčí zoologické zahrady Simona Kubičková.

Mláďata se narodila samici Bece, která do jihlavské zoo přicestovala v loňském roce ze zooparku ve Francii.

Hyena žíhaná:
- Je jediný druh hyen, který kromě Afriky obývá i velkou část Asie.
- Je monogamní a žije v párech, nebo smečkách tvořených párem s mláďaty.
- Aktivní je převážně v noci. Ve dne se ukrývá v hlubokých norách, které si sama vyhrabává, nebo osídluje nory po jiných zvířatech, jeskyně a skalní pukliny.
- Dorůstá do délky osmdesát až sto dvacet centimetrů a dosahuje hmotnosti pětadvacet až padesát kilogramů.
- Dožívá se osmi až patnácti let. Samice je březí zhruba tři měsíce dní, poté rodí jedno až pět mláďat.

Návštěvníci jihlavské zoologické zahrady si v letní sezoně mohou užít každý den komentovaná krmení zvířat a letové ukázky sov a dravců. „Lítá se denně mimo středy. Během horkých dní doporučujeme návštěvu zoo brzy ráno nebo později odpoledne, kdy teploty nejsou tak vysoké,“ pozvala návštěvníky Kubičková. Příchozí mohou také použít i sezonní vstup do zoo z lesoparku Heulos.