Je teprve polovina prázdnin a v jihlavské zoo už padají rekordy v návštěvnosti. Jejími branami totiž v průběhu července prošlo neuvěřitelných 69 582 návštěvníků. A hlavně díky dobrému počasí si letos v létě dobře vedou i ostatní oblíbené turistické atrakce na Jihlavsku.

„Magickou hranici 60 tisíc lidí za měsíc se v historii jihlavské zoo dosud nepodařilo překročit. Průměrná červencová návštěvnost za posledních pět let byla 55 tisíc lidí," uvedla mluvčí zoo Kateřina Kosová.

Největšími lákadly zoo jsou žirafáci Paul, Zuberi a Manu, malá tygřice Cinta a další mláďata, nové expozice, a v neposlední řadě i pestrý prázdninový program. Za prvních sedm měsíců letošního roku zoo navštívilo 169 054 lidí, což je o 16 tisíc lidí více než loni. „Největší propad v návštěvnosti jsme letos zaznamenali na jaře, kdy nepřálo počasí, ztrátu se však rychle podařilo dohnat už během června," doplnila Kosová.

Návštěvnického rekordu se ještě v červenci dočkali provozovatelé jihlavského akvaparku Vodní ráj, kde byl rozjezd letošní letní sezony velmi rozpačitý. Začínalo se totiž o čtrnáct dní později, než je obvyklé.

Podzemí lákalo

„Nejvíce lidí do venkovní části přišlo v neděli 28. července, kdy jsme překonali dvoutisícovou hranici, a to 2 991. V červenci k nám zavítalo 28 021 lidí, loni to bylo 17 354 návštěvníků," řekl mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek a dodal: „Těší nás, že zájem o venkovní areál Vodního ráje je oproti loňsku vyšší. Celkové tržby akvaparku jsou však v porovnání s loňskem nižší, protože v kryté části, otevřené celoročně, se naopak zatím vykoupalo méně lidí než loni."

Větší zájem turistů letos hlásí také jihlavské podzemí. „V červnu a v červenci přišlo 8 323 lidí, což je oproti loňsku mírné navýšení. Díky stálé teplotě 8 až 12 stupňů je podzemí ideálním místem, kde se dá zchladit v horkých dnech," sdělil průvodce David Kočka. Ročně si jihlavské podzemí prohlédne asi 25 tisíc lidí.

Celkem 11 tisíc turistů si letos v červenci nenechalo ujít návštěvu hradu Roštejna, kde byl kvůli stavebním pracím do konce června omezen provoz. „Obecně se nám naštěstí daří udržet si určitý standard. Letošní rok je však velmi atypický, na návštěvnosti se totiž hodně podepíše omezení v nabídce prohlídkových tras kvůli stavebním pracím," zmínila kastelánka Zdeňka Vaníčková. V září je na Roštejně v plánu zavření trasy B.

ZUZANA MUSILOVÁ