Už v pátek večer čeká fanouškovský národ první utkání v základní skupině českou reprezentaci. V hospůdkách by bylo nejspíš plno už jen kvůli tomu, že je pátek. Klání Čechů s Rusy ve Vratislavi páteční společenský život na místech s televizí určitě poznamená.

Minulé dny patřily přípravám. Restauratéři pořizovali vlajky, šály v typických červenomodrobílých barvách i nové velkoplošné televizory. „My jsme kvůli fotbalu koupili minulý týden novou televizi," potvrdila Bronislava Špejtková, majitelka jihlavské restaurace Premiéra.

Rostislav Vevera, majitel Hospůdky u Veverky chce fanoušky přilákat i netradičním oděním personálu. „Budeme obsluhovat v dresech, naši štamgasti totiž také většinou chodí v dresech, především na ty důležitější zápasy," pochlubil se Vevera.

Fanoušci nebudou sledovat jen zápasy, ale zúčastní se i nejrůznějších soutěží. „Nachystali jsme tipovací soutěž o 12 piv. Kdo natipuje správně výsledky zápasů, dostane 12 piv zdarma," řekl spolumajitel restaurace u Hranatý koule Kamil Labuta. Podobné tipovací soutěže chystají i další restauratéři.

Většina hospod a barů zaměstnala brigádníky, aby nápor fanoušků v době konání fotbalového Eura zvládla. „Bez brigádníků by to nešlo zvládnout. Dokonce budu obsluhovat i já, chystám se na plac právě v pátek večer," sdělil restauratér Vevera.

Lidé, které fotbal nezajímá, se většinou musí se fotbalové horečce přizpůsobit. „Zázemí pro ty, kteří fotbal nesledují, nemáme. Musejí to tady vydržet. Nebo mohou jít na zahrádku, tam tomu mohou trochu uniknout," uvedl Miroslav Schlaiz z Tipsport Baru.

Podobně se k této situaci staví i Vevera. „Žádné prostory pro lidi, kteří nefandí fotbalu, nemáme. Hosté se musí přizpůsobit většině. Téměř všichni hosté chodící do Hospůdky u Veverky jsou však fanoušci sportu, takže to pro ně nebude problém," uzavřel.