„Za rok 2020 jsme měli o tři sta žehů více než v roce 2019 a podle toho, jak se zatím jeví leden, to opět bude rekordní měsíc,“ okomentoval současnou situaci v jihlavském krematoriu mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Ještě v nedávné minulosti spálili v jihlavském krematoriu zhruba dva tisíce těl ročně. Počet ale poslední měsíce výrazně stoupá. „Za prvních deset dní nám letos dovezli šestasedmdesát těl,“ uvedl v pondělí odpoledne Málek a pro porovnání dodal: „V listopadu 2019 jsme měli 175 žehů, listopad 2020 to bylo 345 žehů.“

V krematoriu zatím funguje jednosměnný provoz, kdy jsou v provozu dvě pece. „Začínáme pálit kolem páté hodiny ranní a končíme kolem půl třetí. Při přechodu na dvousměnný provoz by se pálilo od půl třetí do večera, byli bychom tak schopni denně spálit třicet lidí,“ řekl mluvčí.

Rezervy jsou nejen ve vícesměnném provozu, ale také v práci o víkendech a ve státní svátky. Ačkoliv je obecně méně krematorií na Moravě, největší volnou kapacitou dle Ministerstva pro místní rozvoj aktuálně disponují krematoria v Kraji Vysočina, v Praze, Liberci a Ústí nad Labem.

Současná situace zároveň nesmí být důvodem pro odkládání údržby a oprav. Během pondělního dopoledne tak kominíci vyčistili komín a specializovaná firma vyměnila zavážecí dvířka, která ze zavírají za rakvemi vjíždějícími do pece. „Byla to plánovaná oprava, dvířka jsou vyzděná, mají svojí životnost a jejich tloušťka se ztenčuje,“ vysvětlil Málek.

Každá pec proto prochází po pěti tisících žehů střední a po patnácti tisících generální opravou. „V Jihlavě se koná v horizontu nějakých sedmi let, pec se musí celá nově vyzdít. To znamená odstávku a vše trvá asi šest týdnů, než je pec znovu provozuschopná,“ poodhalil Málek.

Jihlavské krematorium zároveň od pondělí informuje ministerstvo o naplnění chladicích a mrazicích komor, které mají kapacitu padesát těl a o vytížení pecí. „Je to monitoring, aby si krematoria mohla vzájemně vypomoci,“ vysvětlil Málek.