Jde o takzvaný terénní antropologický výzkum, který je jakýmsi prvním krokem vedoucím k revitalizaci jihlavského náměstí. „Výstupem práce sociologů bude popis praktik uživatelů a jejich potřeby na náměstí a v okolí, který bude podkladem pro setkání s veřejností a zadání architektonické soutěže na návrh revitalizace náměstí," přiblížil mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Na sociální vědce ze skupiny Anthropictures se obrátila samotná radnice. V prvním cyklu se na Masarykově náměstí budou výzkumníci pohybovat zítra, pozítří a také v neděli. „V těchto třech dnech budeme především pozorovat náměstí a jeho okolí a jednání lidí. Také budeme mapovat podniky a služby, které na náměstí působí. Zajímá nás, co lidé na náměstí dělají a jak se chovají, kde sedají, kudy přesně chodí…" vyjádřil se Michal Lehečka z výzkumného studia Anthropictures. Výzkumníci si budou poznámky zapisovat do bloků, fotit či natáčet krátká videa.

Po shromáždění těchto informací se sociologové pustí do rozhovorů přímo s lidmi, které na jihlavském náměstí potkají. „Chceme zjistit, jak Jihlavané o náměstí mluví a co od něj očekávají, co by pro ně bylo ideální a tak dále. Zeptáme se i institucí, které tu působí," nastínil Lehečka.

Pracovníci Anthropictures Jihlavu navštíví také při konání Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů a v období adventních trhů. „Chceme vidět, jak to v Jihlavě funguje ve chvíli, kdy je zde výjimečná akce, a také před Vánocemi. Výsledná zpráva poslouží jako základ, který by měl poukázat nejen na úskalí náměstí. Jde o to, aby se v budoucnu na některá témata nezapomnělo," přiblížil Lehečka s tím, že výsledky tohoto průzkumu budou známé před Vánoci.

Architektonickou soutěž na revitalizaci jihlavského náměstí by radnice ráda vyhlásila do dvou let. Na post revitalizátorky náměstí proto nedávno přijala mladou architektku Terezu Kafkovou.
Jejím úkolem je připravit podklady k tomu, aby se vzhled Masarykova náměstí změnil k lepšímu, i proto dnes v Jihlavě začne zmiňovaný sociologický výzkum.