Sbory Gaudium a Radost pod vedením dirigenta Pavla Saláka zazpívaly koledy Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma, Narodil se Kristus Pán, Pásli ovce Valaši a Rolničky, rolničky. Malí zpěváci se připravovali od poloviny října. Na náměstí pak vystoupilo zhruba osmdesát dětí plus žesťové kvinteto.

Následně se přidá hlas téměř osmdesáti dětí, zpívají totiž sbory Gaudium a Radost z jihlavské Základní umělecké školy.

Postupně zazpívají koledy Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma, Narodil se Kristus Pán, Pásli ovce Valaši a Rolničky, rolničky. Jako bonus přidají ještě Vánoce, Vánoce přicházejí. Veselá melodie se přihlížejícím líbí, na nedalekém kruhovém kluzišti se do rytmu vlní dvě děti na bruslích. Za doprovodu klavíru pak malí muzikanti zazpívají ještě několik písniček z vlastního repertoáru.

Česko zpívá koledy v Humpolci.
Lidé v Humpolci zaplnili náměstí, aby si s Deníkem zazpívali koledy

Se svařákem v ruce koledy s chutí poslouchá Lucie Talavašková, která přijela z Ostravy. Jestli půjde zítra do práce si ještě nechá projít hlavou, říká se smíchem. Na Vysočině se jí ale líbí. „Večer si moc užívám, celý rok se těším na Vánoce a že je tady taková akce je moc fajn. Děti oceňují i ruské kolo, ledové sochy, jarmark. Za mě super,“ nešetří chválou.

A nejde přitom jen o program na náměstí. „Ještě bych vyzdvihla osvětlená zvířata na parkánu. Jezdili jsme za nimi do okolních vesnic a měst, a teď je to i v Jihlavě,“ líbí se jí. Co se zpěvu koled týká, sleduje dceru svého kolegy. „Je to multitalent a kromě hraní na varhany ještě zpívá ve sboru,“ podotýká.

Vánoční koledy s Deníkem ve Světlé nad Sázavou.
Nesem vám noviny: vánoční koledy zněly ve Světlé i jinde na Vysočině

Na dceru kamaráda se přišel podívat i Michal Sova z Plander, což je kousek od Jihlavy. „Chtěl jsem taky omrknout stánky a podívat se, co je tu nového oproti minulému roku. Přijde mi o něco horší, že už tu není pódium, ale i tak je to pěkné, atmosféra je super a lidí hodně,“ hodnotí dění na náměstí.

Sympatický mladík kladně hodnotí i občerstvení, kluziště a vyhlídkové kolo. „Vánoční trolejbus jsem také viděl, předjížděl jsem ho a překvapilo mě, že hraje vánoční koledy, které jsou slyšet i venku,“ usmívá se.

Ne každý se ale jde podívat na zpěváky, někoho zajímá i osoba v čele. „Přišli jsme nejen za koledami. Znám pana dirigenta Saláka, sám jsem zpíval ve sboru,“ říká Martin Záškoda z Jihlavy, u kterého by se tedy dalo říct, že do centra města přišel za starými známými.

Zdroj: Deník/Martin Singr

Dirigent Pavel Salák, který letos připravil sbor pro Česko zpívá koledy, je na konci akce spokojený. „Já jsem si atmosféru moc užil, ta je na trzích v Jihlavě vždycky krásná a akce Česko zpívá koledy už má své publikum. Přišlo hodně lidí a bylo to bezva,“ hodnotí.

Důvod ke spokojenosti má díky hře žesťového kvintentu i zpěvu dětí. „Pro některé děti to bylo první vystoupení v tomto školním roce, takže z toho byli překvapené, koukali vlevo vpravo,“ usmál se mladý dirigent.

Česko zpívá koledy, a to i v Náměšti nad Oslavou, například před ZŠ Husova.
Třebíčskem zněly díky Deníku vánoční koledy, v Náměšti měly hlavní slovo děti

Na Vysočině se zpívalo na více než šedesáti místech, prim mezi nimi hrála krajská Jihlava. Z té je naše fotoreportáž. Celkem se do akce v České republice i v zahraničí zapojilo více než sto tisíc lidí.