Tradičně se do oslav zapojuje i Česká republika a konkrétně také Jihlava.

Každoročně Den Země připadá na 22. dubna. Jihlava ale tento den oslaví už ve středu 20. dubna. Jihlavská radnice svátek spojila i s konáním Biofarmářského jarmarku, který přímo na jihlavském Masarykově náměstí vypukne už v osm hodin ráno. Půjde o trh v novém kabátě, pořadatelem je totiž přímo radnice, které se nelíbilo, že se na jarmarcích v Jihlavě objevoval sortiment jako legíny nebo podprsenky. Tentokrát se tak Jihlavané mohou těšit na prodejce nejen bioproduktů jako jsou sýry, koření či víno, ale také na výrobky z proutí, dřeva nebo pedigu. Farmářský jarmark potrvá do sedmnácti hodin.

K jarmarku se v devět hodin ráno společnost Eko-kom, která připraví den plný her a soutěží s tématem třídění a recyklace odpadů. Děti se tak mohou těšit na vědomostní soutěže o ceny, originální atrakce ve stylu čtyř barevných kontejnerů rodeo láhev v kontejneru nebo na skákací hrad ve tvaru popelářského auta.

Jihlavský dům dětí a mládeže představí činnost svého přírodovědného kroužku a ukáže i fretku, hlodavce, zakrslého králíka, želvu a hada. Tedy zvířata, která v domě děti z kroužku chovají.

Pro cyklisty je připravena takzvaná zelená cyklojízda. Z Masarykova náměstí se bude vyrážet v sedmnáct hodin. Půjde o cyklojízdu po jihlavských cyklostezkách za doprovodu městské policie. Jízda je vhodná i pro děti, které bezpečně ovládají svoje kolo. Cíl je na nádvoří Pivovaru Jihlava, organizátoři uvítají, když účastníci cyklojízdy přijedou v zeleném.

Ekologické téma

K oslavám na náměstí se připojí i jihlavské Muzeum Vysočiny. Pracovníci muzea si pro zájemce připravili zajímavý program s ekologickou tematikou ve všech přírodovědných expozicích. Bude se jednat například o určování přírodnin, ekologické testy a kvízy, koutek pro zvídavé nebo mikroskopování přírodnin. „Součástí programu je i přednáška Kláry Bezděčkové na téma Ochrana přírody v Keni. Přednáška začne v deset hodin ráno," přiblížila mluvčí muzea Dana Oberreiterová.

Den Země oslaví také jihlavská zoologická zahrada, a to v sobotu 23. dubna. Od deseti do patnácti hodin budou pro návštěvníky zoo připravené soutěže a hry v rámci kampaně EAZA soustředěné na lokální biodiverzitu. V jedenáct a v patnáct hodin se budou v zoo konat oblíbené letové ukázky dravců a sov Edy Školouda. Od devíti do šestnácti hodin bude trvat akce s názvem S vysloužilci do zoo. Děti, které v tento den donesou vysloužilý spotřebič na hlavní pokladnu zoologické zahrady, budou mít vstup do zoo zdarma. Prvních tři sta klientů České průmyslové zdravotní pojišťovny bude mít po předložení průkazu pojištěnce v době od deseti do patnácti hodin vstup do zoo také zdarma. Svůj stánek v zoo bude mít sdružení mokřady. „Budeme se věnovat životu v mokřadech. Hlavní náplní budou soutěže a hry pro děti," řekl za sdružení Mokřady – ochrana a management Jaromír Maštera.

Samotné mokřady oslaví Den Země ještě v sobotu 
30. dubna, a to akcí s názvem Žabí den u Horního Ilmiku. Sraz je ve čtrnáct hodin na parkovišti u mateřské školy v Hodicích. Poté se zájemci vydají na procházku, které povede z Hodic k rybníku Dolní Ilmik, Horní Ilmik a mokřady a zpět do Hodic.

Předpokládaná délka trasy je tři až čtyři kilometry v délce trvání dvě až čtyři hodiny, podle zájmu a také počasí. Organizátoři akce mají připravené vyprávění o žábách a také ukázky samotných živočichů a rostlin. Dětem organizátoři rozdají síťky, díky kterým budou moci odchytávat obojživelníky a jiné vodní organismy.