Minimálně ještě další dva měsíce se Jihlavsko bude vypořádávat s následky intenzivních červencových a srpnových bouřek. Vichřice a přívalové deště se nejvíce podepsaly na lesích na Javořicku, Stonařovsku, Brtnicku a v okolí Jihlavy. Rozmarů přírody ale nezůstala ušetřena ani samotná města a obce, své o tom ví třeba obyvatelé Jihlavy, Mrákotína nebo Telče.

Na mnoha místech Jihlavska stále platí zákaz vstupu do lesů. V lesích totiž i nadále zůstává celá řada nebezpečných a poškozených stromů. Lidé, kteří vyrazí na procházku nebo na houby, by proto měli být velmi opatrní.

To platí i na Brtnicku. Tam se už přes měsíc řeší zpřístupnění turistické stezky v údolí řeky Brtnice vedoucí ke zřícenině hradu Rokštejn a lesníci pracují také v lesích v okolí Příseky. „Stezka by měla být průchodná zhruba v polovině září. Zatím se z obecních lesů podařilo vytěžit dvě stě kubíků dříví, dalších tři sta kubíků čeká. Poškozené dřevo se bude zpracovávat ještě v říjnu," řekl brtnický starosta Stanislav Jirků.

Likvidace škod zaměstnává také obyvatele Mrákotína, kde bouřka v pondělí 29. července řádila velmi intenzivně. Silný vítr smetl autobusovou čekárnu u Dobré Vody, poničil celou řadu střech a staveb a pokácel stovky stromů. Větrné smršti neodolalo například ani několik vzrostlých lip v Praskolesích, že kterých zůstaly jen pahýly.

„V obecních lesích už bylo vytěženo asi pět set kubíků dříví, dalších pět set ještě musíme vytěžit. Lípy v Praskolesích se kácet nebudou, odborníci je jen ořežou a ošetří. Většinu dalších škod na budovách a střechách se podařilo vyřešit. Nová čekárna u Dobré Vody bude také brzy hotová," uvedl starosta Mrákotína Miroslav Požár.

Lesníky s těžkou lesní technikou potkáte také v lesích na Javořicku, kde stále platí zákaz vstupu do lesů, a lidé by si měli dát pozor. „V lesích spravovaných Lesy ČR je zpracováno asi 9 tisíc kubíků dřevní hmoty, přes deset tisíc metrů krychlových stále zbývá. Většina dříví bude vytěžena do konce října. Na kalamitě se podepsala i bouřka ze 4. srpna," vyjádřil se mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Podobně je na tom také Správa městských lesů Jihlava. „Celkem bylo při bouřce poškozeno 10 tisíc kubíků dřeva. Během srpna jsme zpracovali zhruba 60 procent dřevní hmoty, jde o nejvíce zasažená místa. Nyní už musíme řešit spíše menší plochy nebo jednotlivé stromy. Chtěli bychom to stihnout do konce září," řekl ředitel společnosti Václav Kodet.

ZUZANA MUSILOVÁ