Přijeli do Čech se svou „šňůrou“ nazvanou Spirit of Africa. „Dobrý den! Ahoj! Jak se máš?“ pozdravil na konci jedné z prvních skladeb diváky v publiku člen skupiny studentů umělecké školy v místě Bulawayo.

V České republice jsou už po osmé.

Turné Afričanů po Vysočině a jihu Čech pokračuje do neděle 26. července. Tanečníci se zastaví například v sobotu 18. července na zámku v Brtnici, o den později se ukáží na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou. Tam počítají i s účastí v průvodu a také s výukou tance.

„Poznal jsem je jako šestnáctileté umělce. Je úžasné, že vydrželi tak dlouho pohromadě,“ říká jejich český manažer a „táta“ Miloslav Vokáč.

Turné v roce 2009 absolvují čtyři tanečníci a čtyři tanečnice. „Bývalo jich více, někdy i patnáct,“ připustil Miloslav Vokáč méně početnější složení umělců z místa Bulawayo.

Na pódiu v africké vesničce Matongo v Zoo Jihlava menší počet vystupujících ale nevadil. V jedné skladbě doplnily černochy a černošky tři dívky z publika, jeden divák si zase mohl zkusit zabubnovat. Zájemci si mohli koupit na památku i suvenýry.