Podle kalendáře sice stále ještě panuje léto, Jihlava však už nyní začala řešit podobu adventního času ve městě. A jedno je jisté letošní prosincový kulturní program v Jihlavě bude o něco chudší než loni.

Od třítýdenního maratonu bohatého na nejrůznější akce, koncerty nebo společenská setkání totiž město upustilo kvůli loňské nižší návštěvnosti a kvůli finančním úsporám. Lidé určitě nepřijdou o tradiční zahájení adventu s rozsvícením vánočního stromu, mikulášskou nadílku, vánoční trh, adventní koncerty nebo reprodukované koledy na hlavním náměstí. Samozřejmostí pořád zůstává i vánoční výzdoba města.

Ztenčí se ale velký počet kulturních akcí, které bylo možné navštívit dva až tři týdny před Štědrým dnem. „Loňský způsob, kdy jsme na každý den měli připravený nějaký program, se neosvědčil. Teď se tedy akce pořádané městem budou dělat asi dvakrát do týdne, zřejmě v sobotu a ve středu, ještě se to ale musí upřesnit. Další variantou je soustředit vše na poslední týden před Vánocemi," řekl vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy jihlavského magistrátu Tomáš Koukal.

Dodal, že adventní program na druhou stranu může být o to zajímavější. „Vybrali bychom pak to nejlepší, co se nabízí. Co konkrétně to bude, zatím pochopitelně nevíme. Musíme to ještě doladit," doplnil Koukal.

Svařák i koledy opět oživí náměstí

I tak bude například na Masarykově náměstí hodně živo. „Předvánoční čas i letos zpestří aktivity jiných pořadatelů. Například firma Bosch Diesel bude opět organizovat svůj tradiční charitativní Svařák, chystá se i zpívání koled s Deníkem," doplnil Koukal.

Podle Koukala byla návštěvnost některých loňských akcí hodně malá a organizování takto bohatého programu bylo pro město celkově velmi nákladné. „Díky této změně zřejmě ušetříme. Kolik to bude, nejsem schopen říct. Je nutné si uvědomit, že vysoké výdaje za vánoční výzdobu, adventní koncerty na radnici nebo reprodukovanou hudbu ale v rozpočtu na Vánoce v Jihlavě zůstávají pořád," dodal Koukal.

Do aktivit spojených s Vánocemi jihlavský magistrát každý rok investuje několik set tisíc korun.

ZUZANA MUSILOVÁ