Malování přírodními barvami, zajímavé využití nepotřebných věcí, putování po Austrálii, skákací show i nejrůznější přírodovědné a ekologické soutěže a hrátky. Jak je vidět, letošní oslavy Dne Země budou na Jihlavsku velmi pestré.

K oslavám se hned v pátek připojí Základní škola Hradecká v Telči. V areálu školy i jejím okolí uvidí návštěvníci zookoutek a několik ukázkových i soutěžních stanovišť. Akce se uskuteční mezi osmou a dvanáctou hodinou. Připraveny jsou hry pro nejmenší a každý si může odnést i nějaký výrobek. Zájemci mohou zhlédnout prezentaci žákovských prací celoročního projektu s názvem Svět rostlin.

V jihlavské zoo se tentokrát bude Den Země slavit v australském stylu. Tuto sobotu se totiž uskuteční slavnostní otevření nové expozice s názvem Australská farma. „Australský den začne už v 10 hodin dopoledne na jihlavském Masarykově náměstí. Lidé uvidí jedinečnou skákací show a dostanou vstupenky do zoo za poloviční cenu," uvedla mluvčí zoo Kateřina Kosová.

Pravý australský program bude pokračovat od 11 hodin přímo v zoo slavnostním otevřením australské farmy a doprovodným programem po celý den. Připraveny jsou například klokaní hrátky nejen pro děti, hra na didgeridoo nebo střihání ovcí.

Zoo při této příležitosti vyhlašuje sbírku pro Fond ohrožených dětí Klokánek. „Zájemci mohou donést nové hračky nebo školní potřeby na Masarykovo náměstí nebo přímo do zoologické zahrady," doplnila Kosová.

Den Země si v sobotu připomenou také v Polné. Do areálu místní základní školy zve Klub Pampeliška. Mezi čtrnáctou a sedmnáctou hodinou tam bude připravena výstava domácích mazlíčků, fotografická soutěž, otevření nové dendrologické stezky na školní zahradě, výtvarné tvoření nebo přírodovědné hrátky a soutěže.

Slavit se bude také na Masarykově náměstí v Jihlavě. Muzeum Vysočiny Jihlava na pondělí 22. dubna připravilo přednášku Aleše Tomana o Ugandě. Školáci se mohou těšit na zábavní úkoly, které na ně čekají v přírodovědné expozici.

Přímo na náměstí v pondělí vznikne několik desítek stanovišť s ekologickou tematikou. „Program bude bohatý. Zájemci se mimo jiné dozví, jak se dají využít nepotřebné věci, které většinou končí v popelnici. Novinkou bude malování s přírodními barvami, které představí sdružení Chaloupky," uvedla Lenka Marečková z jihlavské radnice.

ZUZANA MUSILOVÁ